Host Radiožurnálu
Infektolog: Každá bakterie má individuální dobu léčby. Počet dávek antibiotik je možné bezpečně zkrátit, aby se nevyvinula rezistence
Host Radiožurnálu
Radiožurnál
Antibiotika patří k nejužitečnějším vědeckým objevům vůbec. Jak je používat i nadále racionálně a bezpečně? Kde nemohou pomoci a nemá smysl je ordinovat? A v čem je problém, když přestanou fungovat? „Bakterie jsou velice šikovné a nejspíš evolučním vývojem si dokážou vyvinout ‚štíty‘ nebo ‚ochranné mechanismy‘, kterými dokážou antibiotikum deaktivovat,“ vysvětluje infektolog Marek Štefan, který o využití antibiotik v klinické praxi napsal knihu. Moderuje Patricie Strouhalová.
Patricie Strouhalová
Přepis epizody
-
Ano, dobrý den. Tím dnešním hostem ve vysílání Víkendového Radiožurnálu je infektolog z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Pan doktor Marek Štefan. Pěkně vás tu vítám. Dobrý den. Dobrý den. A děkuji za pozvání.
-
Já musím říct, že vy jste krom toho tedy hlavní konzilia lékař a z té autor knihy antibiotika v klinické praxi. To je poslední kniha, kterou jste napsal. Také jste otec tří dětí. Máte pestré koníčky od sportu, běhu, přes půlmaratony, maratony k jazykům, jako je latina a starořečtina. A tak jsem si říkala bakterie a viry. Ani to vlastně tenkrát ještě jako neznali, tak měli pro to nějaké pojmenování nebo jak tomu říkali.
-
Oni vlastně opravdu tu dobu ještě nebyla známá ta propojenost toho, že vlastně ta bakterie nebo ten virus způsobuje infekci. Ty teorie, co vlastně ty infekční choroby nebo ty choroby, které nakonec byly vlastně identifikovány jako infekční choroby. Co je způsobuje, bylo více. Může za to mohl třeba špatný vzduch anebo nějaké třeba vlivy měsíce nebo planet. Ale je pravda, že ty tu starou řečtinu a latinu vlastně používáme teď pro pojmenovávání těch bakterií a virů, to znamená vlastně ve vědeckém názvosloví ta ta stará řečtina a latina jsou potřeba a využíváme je. A proč je dobré se tyto jazyky vlastně učit nebo se jim já jsme trošku zabývat, protože si aspoň vlastně před přeložíme název té bakterie nebo toho viru a dá se z toho vlastně odvodit spousta věcí, které jsou třeba důležité i pro klinickou praxi. Když jsem se ptala vašich kolegů, co by mi tak jako na vás řekli? Tak řekli no, on pracuje a píše. On žije jenom prací.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Genetické testy jsou základem prevence. Predispozicím lze přizpůsobit životní styl, radí genetička
Host Radiožurnálu
-
MUDr. Paterová: Pokud by antibiotika přestala účinkovat, znamenalo by to pro medicínu velké omezení
Radioporadna
-
Mikrobioložka Stanislava Králová: Antibiotika se nasazují zbytečně. V USA si je koupíte vedle chleba
Blízká setkání
-
Brunch česky? Víkendové debužírování. Jde o to nespěchat, usmívá se autor gastromapy Lukáš Hejlík
Host Lucie Výborné
-
Nadužívání antibiotik posiluje odolnost bakterií. Za třicet let budeme zranitelnější
Radioporadna
-
Antibiotika a jejich (ne)vhodné použití
Lékárna
-
Odolnost bakterií vůči antibiotikům už nemusí být problém. Novou zbraň vyvíjí brněnští vědci
Dnešní Plus
-
Jen si kupujeme čas, říká vědkyně o výzkumu antibiotik
Zaostřeno
-
Budeme se léčit pomocí virů?
Meteor
-
Odborníci z Centra dopravního výzkumu sesbírali data o stavu pneumatik na českých autech
Věda Plus