Host Radiožurnálu
Koruna byla provizorní měnou, než se dohodneme jinak. Nejkrásnější mince bývají ty naše, říká numismatik
Host Radiožurnálu
Radiožurnál
Staří numismatici za nejkrásnější minci považovali sicilskou desetidrachmu s vyobrazením vodní nymfy. Krása je ovšem subjektivní a sběratelé mají za nejkrásnější obvykle své sbírky. „Italský básník Petrarca údajně nabídl Karlu IV. darem malou sbírku antických mincí, v domnění, že ho zaujme. Ale Karel IV. se nechytil, dál sbíral jen ostatky svatých,“ líčí numismatik a lékař Zdeněk Petráň. Jaký význam nesou dukáty, které věnuje svým vnoučatům? A proč u nás neplatíme Sokoly?
Patricie Strouhalová
Přepis epizody
-
Dobrý den. Zdravíme z vysílání Víkendového Radiožurnálu. Když říkám zdravíme, tak tím, kdo je naproti mně už teď ve studiu je lékař a numismatik pan doktor Zdeněk Petráň. Pěkně vás tu vítám. Dobrý den.
-
Dobré dopoledne. No, hory a mince. Když bych vás ve stručnosti měla představit asi dva největší vaši životní koníčky, ne?
-
Těch koníčků jsem měl trošku víc. Asi bych nedokázal rozhodnout, kdy jsou ty největší. Ale s těma horami to jako rodilý líčí. Nějak jsem měl, samozřejmě ne rozsah Prachovské skály, takže tam skoro každý druhý Jičíně začíná, začíná s horolezectvím. Někdo u ní zůstane, někdo ne. Takže se u těch skalách strávil řadu let, řadu let a no, mladá generace horolezců vás považuje za legendu právě Prachov.