Hovory

Občas „dám“ při mši pár minut ticha. Děti se pak ptají, jestli jsem neusnul, popisuje bosý karmelitán Pola

Hovory

Občas „dám“ při mši pár minut ticha. Děti se pak ptají, jestli jsem neusnul, popisuje bosý karmelitán Pola
Pavel Pola, Klášter Pražského Jezulátka

Plus

Řád bosých karmelitánů založili mystici a také se na mystiku odvolávají. „Sice tam slovo mystérium zaznívá jako to tajemství nebo záhada, ale pro mě to má mnohem prozaičtější význam. Mystiku vnímám jako kontakt s realitou,“ popisuje Pavel Pola, převor chrámu Panny Marie Vítězné na Malé Straně, kde střeží i vzácnou sošku Pražského Jezulátka.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je rektorem při patrně nejnavštěvovanějším kostele v Praze. Chrám Panny Marie Vítězné na Malé Straně totiž střeží barokní vzácnost, sošku Pražského Jezulátka. Zároveň místo nabízí péči o duši, jak ji známe v 21. století. Můj host má za sebou psychoterapeutický výcvik. Prostor se i pod jeho vedením otevírá debatám a kontemplaci. Jak si rozumějí baroko s potřebami dneška? Hostem hovorů je bosí karmelitáni Pavel Polák. Příjemný poslech přeje Petr Vizina.

  • Buďte zdráv a děkuji, že jste přišel. Dobrý den a děkuji za pozvání. Vy patříte k řeholnímu řádu, který se odvolává na mystiky, založili její mystici. To slovo se dnes používá v souvislosti třeba s detektivkami nebo s temnými filmy. Znamená kouzla nebo záhady. Jak mu rozumíte vy?

  • Tak zaznívá tam to slovo mystérium jako to tajemství nebo záhada, ale pro mě to má mnohem jakoby prozaičtější význam. Já vnímám mystiku jako kontakt s realitou, se skutečností, z možná jako s nejenom, s tím povrchem, ale ale se skutečností v nějaký úplnosti a kontakt, nejen vědomost, ale prostě to, že člověk je v tom ponořen a namočen a a vlastně že že je naplno.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu