Hovory
V bodyshamingu se společnost neposunula ani o píď, tvrdí režisérka Smržová, autorka dokumentu Tělo v mé hlavě
Hovory
Plus
Šikana, urážky, ponižování, a to vše jen proto, že máte jinou barvu vlasů nebo vypadáte jinak. O fenoménu takzvaného bodyshamingu natočila režisérka Dagmar Smržová dokument Tělo v mé hlavě. „Tato společnost je bohužel taková, že nic neodpouští. Především si neodpouštíme jinakost. Stačí, že je někdo zvláštní nebo jen vyčuhuje z davu, a umíme mu to ,dát pěkně sníst‘,“ říká režisérka v pořadu Hovory.
Petr Vizina
Přepis epizody
-
Její nový film mluví o šikaně, urážkách a ponižování, které lidé zažívají jen kvůli svému vzhledu. Postavy nebo pád ve vlasů. Dokument nazvaný tělo v mé hlavě mluví o našich představách, jak bychom měly vypadat a jak by měly vypadat ti druzí. Je problém v nějakých pár kilech navíc nebo ve způsobu, jak sami sebe a druhé vnímáme a hodnotíme. Dnešní Hovory patří tématu, pro které se používá pojem body se jim Ing., tedy urážlivým poznámkám kvůli vzhledu. Ve studiu je se mnou režisérka dokumentu tělo v mé hlavě Dagmar Smržová. Při poslechu vás vítá Petr Vizina.
-
Dobrý den. Vítejte. Dobrý den. Takže by se člověk setkal s nějakými posměšky nebo narážkami? To asi běžné, ale ti vaši protagonisté to zažili nějaké tvrdší formy? Je to tak?
-
No, já si nejsem jistá, jestli tvrdší formě. Spíš bylo zajímavý, že s tím šli ven v tom mým filmu. Já myslím, že každý jsme Porsche Ming zažili nějaké formě a tyto ti lidé přišli do studia na televizní výzvou, kterou jsme dali, abychom o tom, která natočili film. Dlouho jsme nad tím přemýšlel, jak to udělat. Nechtěli jsme ty plačtivý tváře, chtěli jsme trošku tu formu jako načechrat, tak jsme dali výzvu a přijalo opravdu hodně lidí se odhlásila, takže to je každý z nás zažil. Zažil určitě.