Jak to bylo doopravdy

Českým zemím vládli dokonce dva nekorunovaní Habsburkové, připomíná historik

Jak to bylo doopravdy

Českým zemím vládli dokonce dva nekorunovaní Habsburkové, připomíná historik
František Josef s manželkou Alžbětou

Plus

Klíčovým státoprávním aktem byla v historii korunovace. Až tehdy se stal král nejvyšším představitelem země. To, kdy byla česká knížata ustanovena do pozic králů, patří k důležitým datům naší historie, zároveň potvrzením významu, jaké české země měly. Korunovace krále byla ale také symbol rovnoprávnosti českého národa stát vedle jiných, velkých vládců. Proto je tak důležité připomínat si příběh panovníka Františka Josefa, který korunovaci odmítl. 
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jiří Pernes
Hrají: Dana Černá, Michal Zelenka, Igor Bareš, Ivan Řezáč
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Korunovace nikdy nebyla pouhou formální ceremonií, ale jednalo se o klíčový státu právní akt, jímž nový vladař mimo jiné potvrdil starobylá práva českého království. Teprve po tomto důležitém obřadu bylo zřejmé, že korunovaný král se stává skutečně nejvyšším představitelem země, ujímá se její správy a péče o zdejší lid. Toto tradiční přihlášení se ke krajině bylo vždy nesmírně důležité. Postupem času v mnohonárodnostní monarchie nabývalo na ještě větším významu coby uznání práv dotyčného národa.

  • Uvádí web Národního archivu. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je, byla samozřejmostí korunovace Habsburků českými králi. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. My jsme slyšeli, že sama korunovace nebyla nikdy pouhou formalitou. Kdy vůbec tato tradice vznikla? Otázka pro hosta pořadu, historika doc. Jiřího Pernese.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu