Jak to bylo doopravdy

Filmový magnát Miloš Havel se snažil uhrát, co mohl. Kolaborantem ale určitě nebyl, tvrdí publicistka

Jak to bylo doopravdy

Filmový magnát Miloš Havel se snažil uhrát, co mohl. Kolaborantem ale určitě nebyl, tvrdí publicistka
Před více než 70 lety tu bývala soukromá projekční místnost spolumajitele Paláce Lucerna a zakladatele barrandovských ateliérů Miloše Havla

Plus

Film okouzlil nejen diváky, ale také vedení totalitních států. Dobře si totiž uvědomovali, jaký je v nich propagandistický potenciál – a dělali to nacisté i komunisté. V českých zemích byla éra rozvoje zvukového filmu spojena s osobností Miloše Havla. „Představoval největšího filmového magnáta, bylo na něj ,vidět‘ už od první republiky, filmu se totiž věnoval už od svých 18 let,“ vysvětluje publicistka Krystyna Wanatowiczová. 
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: publicistka Krystyna Wanatowiczová
Hrají: Kajetán Písařovic, Ondřej Brousek, Igor Bareš, Jan Vlasák a Michal Zelenka
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • My nezapomeneme na pražského velké boháče, bezcharakterního prospěcháře Miloše Havla a jeho nařizovanou Lucernu. V pražské Národní veřejnosti vyvolává pohoršení skutečnost, že majitel paláce Lucerna Ing. Miloš Havel slouží Němcům tím nejodpornějším způsobem. Havel, který je současně vedoucí osobností luxusních podniků na Barrandově, je ze staré české rodiny a vydával se dříve za člověka národně a pokrokově cítícího.

  • Odvysílala z Moskvy v srpnu 1944 a rozhlasová exilová stanice, která se jmenovala za národní osvobození a její program byl pod taktovkou komunistů. Ve vysílání zazněla i tato slova ve své zbabělosti, pod německým a harrachovským nátlakem a ve své honbě za ziskem, začal se však Havel ihned po okupaci přátelit s německými a harrachovskými úřady, přičemž se pokoušel zastírat svou domnělou snahu o alespoň částečné udržení Lucerny. Havel byl českými národnostními kruhy mnohokráte upozorňován na nepřípustnost svého jednání a byl vyzván, aby se nepropůjčoval pro své zrádcovské podniky. Osoba Miloše Havla bude předána národnímu soudu, který prozkoumá nejen jeho činnost, ale i původ jeho majetku a otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je, majitel filmových ateliérů Barrandov Miloš Havel. Za války kolaboroval s nacisty. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Proč právě Miloš Havel se stal takovým terčem komunistů, jak jsme slyšeli? Otázka pro hosta pořadu, publicistku Krystynu van Matovičovou.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu