Jak to bylo doopravdy

Zpátky do Evropy. Co pomyslný návrat obnášel a co mu předcházelo?

Jak to bylo doopravdy

Zpátky do Evropy. Co pomyslný návrat obnášel a co mu předcházelo?
Evropská unie a Česko

Plus

Změny, které nastartoval listopad 1989, se týkaly takřka všeho, v čem lidé žili a jak fungoval totalitní stát. Po dlouhých čtyřiceti letech se Československo zásadně změnilo, otočilo také svou zahraniční politiku a cílem bylo dostat se znovu mezi demokratické státy. Jedno z hesel bylo „Zpátky do Evropy“, zdánlivě jednoduchý cíl – alespoň pohledem na mapu –, ale ve skutečnosti to trvalo velmi dlouho.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Oldřich Tůma
Hrají: Ladislav Frej, Daniel Bambas, Pavel Soukup, Jitka Ježková, Jan Teplý.
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 19. 12. 2022

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prezident.

  • V den našeho vstupu do EU. Místo aby se zúčastnil velké oslavy konané přímo pod jeho okny, odjel na Blaník, kde podle pověsti dřímají rytíři, kteří vyjedou na pomoc, až bude Čechům nejhůře.

  • Konstatoval Jiří Ješ. Bylo to 12. prosince roku 2005 ve svém komentáři nazvaném evropská orientace významné vodítko pro voliče. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je, byl pro Česko jednoduchý úkol vrátit se do Evropy. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Dodejme, že tehdejším prezidentem, o kterém tehdy psal komentátor, jež tím, který odjížděl na Blaník, byl Václav Klaus, měl být přítomen při konání této oslavy. Otázka pro hosta pořadu, historika Dr. Oldřicha Tůmu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu