Jak to vidí...
Ekonom Kovanda: Nálada spotřebitelů roste. Optimismem nabíjí nízká inflace a levnější potraviny
Jak to vidí...
Dvojka
Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating České republiky z negativního na stabilní. Jako důvod uvedla, že Česko úspěšně zvládlo pandemickou i energetickou krizi a implementovalo konsolidační balíček. Ocenila rovněž výrazný pokles inflace a opatření zaměřená na snížení rozpočtového deficitu. Proč vláda tvrdila, že jsou veřejné finance v rozkladu? A vydrží nízká inflace? Ekonom Lukáš Kovanda vysvětlí i to, jak se změnily toky zboží v obchodu s Ruskem a jak silná je koruna.
Lukáš Kovanda, Zita Senková
Přepis epizody
-
Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní. Jako důvody svého rozhodnutí uvedla, že ČR úspěšně zvládla pandemickou i energetickou krizi bez dlouhodobých šrámů na ekonomice. Implementoval konsolidační balíček. Agentura také poukázala na výrazný pokles inflace a opatření zaměřená na snížení rozpočtového deficitu. Pane Kovando, tak může to vláda Petra Fialy považovat za potvrzení toho, že dělá svou politiku ekonomickou politikou správně?
-
Jistě to bude říkat vláda určitě má díl na tom, že se daří takto zlepšovat ten výhled je, nicméně ten ratingový výhled se vlastně vrací tam, kde byl do května roku 2022. On byl ten výhled zhoršený pak přechodně, ale zejména z toho důvodu, že se ratingové agentury obávali dopadů možného, třeba i vypnutí energií, které k nám proudí z Ruska, ať už ze strany ruské nebo naší evropské EU. Ní. To se stalo jen částečně v případě plynu, kdy ten ústup od ruských dodávek byl navíc postupný. Ale třeba v případě ropy my stále odebíráme podstatnou část, zhruba polovinu té ropy z Ruska, byť také toto se utlumí. To znamená, že nakonec vlastně ten ústup od těch ruských energií není tak překotný ze dne na den, jak se tehdy ty agentury obávali. A právě to byla ta klíčová příčina, proč ten ratingový výhled zhoršovaly, protože kalkulovali s touto možností, která se nezhmotnila, jak nyní víme, a proto tedy zejména se nyní ten ratingový výhled se vrací tam, kde byl ratingový výhled, není samotný rating. Rating byl Česku naposledy některou z těch ratingových agentur zhoršen a v roce 1998. Takže skutečně Česko patří k menšině zemí EU, kterým v tomto miléniu nebyl ten samotný rating zhoršený. A částečně na tom zlepšení ratingového výhledu se samozřejmě podepisuje i ten konsolidační balíček, úsilí vlády o konsolidaci veřejných financí, ale to je spíše ta menšinová. Čas většiny. Je to kvůli tomu, že naštěstí nás zejména v tom roce 22 nepotkala opravdu dramatická energetická krize, která by zamávala s naší ekonomikou, tím pádem pak i veřejnými financemi.
-
Takže nejsou veřejné finance podle ohodnocení, mimo jiné ratingové agentury Fitch, kterou jsme tady citovali, jaksi v rozvratu, jak někteří tvrdí?
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Ekonomka Švihlíková: Z nejhoršího jsme možná venku. Pozitivním vlaštovkám ale brzy dojde dech
Jak to vidí...
-
Petr Holub: Nečekaný pokles inflace. Jen ty ceny se nehýbou
Názory a argumenty
-
Obchodníci zvyšují ceny, dokud lidé kupují. Nakupujte méně a levněji, radí ekonom
Interview Plus
-
Vláda teď už doopravdy musí obracet každou miliardu opatrně, doporučuje ekonomka Zamrazilová
Pro a proti
-
Ekonom: Na nízké inflaci nemá zásluhu jen ČNB, ale i Německo
Řečí peněz
-
Díky cenovým stropům na energie zůstanou velké české firmy konkurenceschopné, říká Stanjura
Peníze a vliv
-
Ekonom Musil: Ekonomika stagnuje. Existují 3 kroky, jak snížit rozpočtový deficit o 212 miliard
Dvacet minut Radiožurnálu
-
Dluhy a možnosti oddlužení. Rozhovor s odbornicí z občanské poradny mostecké diakonie
Host Dopoledního expresu
-
Víc než čtvrtinu domácností extrémně zatěžují výdaje na bydlení. Jak nespadnout do propasti chudoby?
Život k nezaplacení