Jak to vidí...
Ekonom Kovanda: Reálné mzdy se na úroveň před krizí vrátí zřejmě až za dva roky. Trendem pracovního trhu budou rekvalifikace
Jak to vidí...
Dvojka
Zájem o rekvalifikace roste. Jsou důležitým prvkem dynamicky se rozvíjející ekonomiky, zmínil ekonom Lukáš Kovanda na Dvojce. V pořadu Jak to vidí… hovořil i o růstu reálných mezd. Podle něj letos ještě nedoženeme úroveň před krizí. Moderuje Zita Senková.
Lukáš Kovanda, Zita Senková
Přepis epizody
-
Teplý březen urychlil návrat k sezonním pracím. Nezaměstnanost po dvou měsících klesla pod čtyři %. Před rokem byla nižší. Na konci března 2023 byla na 3,7 desetinách %, nyní činí 3,9. Pane Kovando, kde a po jakých zaměstnancích je nejvyšší poptávka? Jak hodnotíte tato čísla? Novou statistiku?
-
Úřady práce zachytit zachycují tradičně, řekněme spíše tu nabídku práce pro méně kvalifikované manuální pracovníky. Pracovníky například v průmyslu, v sociálních službách příliš asi nenajdeme třeba nabídek práce nebo inzerátu pracovních pro vlastně třeba programátory, protože ti zůstávají jaksi mimo okruh lidí, kteří jsou poptáváni vůbec na pracovních úřadech, tudíž na těch úřadech práce máme zdokumentováno spíše tu schránku těch pracovnících nižší kvalifikace a tam se také rekrutují té klíčové oblasti nebo tyto celky rekrutují ty klíčové oblasti, kde se pracovníků stále nedostává, to je třeba průmysl, stavebnictví, zemědělství, ale to vlastně i přes nebo ona sociální péče. Ale je to i přesto, že v těchto oborech nyní zaznamenáváme určitou stagnaci, takže i tak vlastně stále je ten nedostatek pracovníků citelný, byť se v porovnání třeba se situací před dvěma lety ten počet volných pracovních míst snížil o zhruba 100000, ale stále vlastně je to ve statisících, byť nižších, ten počet volných pracovních míst. A když tomu přičteme ještě ty, kteří nejsou registrováni na úřadech práce.
-
Je schránky.