Laboratoř
Jak vyšetřit pacienta na dálku? Pomoci by mohly chytré toalety
Laboratoř
Plus
Vědci z amerického Wisconsinu vymysleli netradiční způsob, jak kontrolovat zdravotní stav pacientů na dálku. To, že se dá ze vzorků moči odvodit řada informací o zdravotním stavu, je známá věc. V tomto případě ale přístroje, které vyhodnocují látky v moči, umístili v toaletách.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Vítám vás v debatě vědců a herců, ve které dnes propojíme medicínu a chemii. Uslyšíte o dobrých nápadech, které nemusí být drahé a přitom můžou skvěle medicíně posloužit. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.
-
Debaty se dnes účastní neurofyziolog František Vyskočil. Dobrý den přeji. Chemik Petr Slavíček dobrý den a herečka Ljuba Krbová. Dobrý den. Vítám vás všechny. Chemická laboratoř může fungovat i v malém, totiž v miniaturním čipu. Tvoří ho systém kanálků o šířce lidského vlasu, většinou i menších než jeden mm. A vědci chtějí pokusy z této miniaturní laboratoře využít medicíně k vyšetření pacienta, kontroly zdravotního stavu nebo užívání léku. Mohly by se například použít i ve fitness náramcích, které průběžně sledují naši zdravotní kondici. Tak to jsme v oblasti možná inženýrů v elektronice, ale chemik k tomu tuším má co říci. Takže Petr Slavíček má slovo.
-
Tak ona miniaturizace a automatizace hraje vlastně roli nejen v elektronice, ale taky v chemii. Chceme používat co nejmenší množství vzorků, provádět co nejrychleji velké množství pokusů. A to, co se dělo v 50. a 60. letech v polovodičovém průmyslu, že se vytvářel vlastně stále menší a menší integrované obvody, tak byl potom už jenom krůček o tom přemýšlet, jestli by se nedalo to samé dělat s materiály, jestli tady tyto útvary, které se vytváří, by se nemohli použít vlastně pro transport hmoty, pro transport nějakého materiálu, kapalin, aby se vlastně experimenty, které normálně se dají dělat v kádinkách, aby se dělaly právě na nějakém takovémto takovémto čipu.