Laboratoř
Už před 12 tisíci lety lidé zřejmě používali přeslen. Mohly příst ženy i muži
Laboratoř
Plus
V Izraeli se našly 12 tisíc let staré vápencové kameny s otvorem, na nichž si zřejmě pravěcí lovci a sběrači vyráběli přízi. Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě doložili, že jde o raný příklad používání rotační technologie. Doklady o zpracování vláken existují už z doby před 25 tisíci lety, připomínají vědci v pořadu Laboratoř Českého rozhlasu Plus.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Když si pravěcí lidé dokázali je vyrábět. Přízi. Jak první obyvatelé Tasmánie ovlivnily krajinu a jaké drogy užívali staří Egypťané? To jsou tři témata, která jsem vybrala pro dnešní pořad. Je co a herců. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Tím i hosty jsou dnes antropologové a na venkovská. Dobrý den. Dobrý den a Daniel Sosna. Vítám vás. Dobrý den. Naši spolu debatér. Koho bude stálý host našeho pořadu, herečka Jana Janěková? Dobrý den. Dobrý den. Tasmánie je domovem pro jednu z nejstarších regionálních kultur původních obyvatel na světě. A nová studie australských a britských vědců předpokládá, že už před více než 40000 lety tam lidé dokázali používat oheň, aby si přizpůsobili krajinu pro své účely. Jde zatím o nejstarší důkaz v takové lidské činnosti na světě. Jak zásadní je to zpráva?