Laboratoř

Myši odhánějí nápadníky feromonem, který voní jako banány. Chrání tak potomstvo

Laboratoř

Myši odhánějí nápadníky feromonem, který voní jako banány. Chrání tak potomstvo
Laboratorní myš s potomky

Plus

Vědci z McGillovy univerzity v Montrealu zjistili, že samečci myší, zvláště ti, kteří se ještě nespářeli, pociťují stres v blízkosti březí nebo kojící samičky. Od kontaktu je odrazuje vůně feromonu, který samičky vypouštějí. Článek vyšel v časopise Science Advances.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítám vás v rozhlase v laboratoři pořadu vědců a herců. Den s ní budeme mluvit o tom, proč se zejména mladí samečci myší bojí samiček, které jsou březí, nepokoji. Jak genová editace mění sociální chování křečků a jak rychle dokáže myš utéct situaci nebezpečí. Příjemný poslech vám přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Vítám politologa Jana Havlíčka. Dobrý den, zoologa Pavla stopku. Dobrý den. A herečku Janu Strykovou. Dobrý den. A budeme se věnovat prvnímu tématu z odborného časopisu Science Advances. Vědci z Mendlovy univerzity v Montrealu zjistili, že samičky myší, zvláště ti, kteří se ještě nesvářely, prožívají stres, když se octnou v blízkosti březí nebo kojící samičky. Důvod? Jde zřejmě o obranu, ochranu mláďat, obranu před tím, aby ta mláďata zabili. Reagují tak, když cítím oči zmíněných samiček. A totéž se překvapivě děje, když cítí vůně banánu. Proč právě banánu?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu