Laboratoř

Také hmyz se může opít. Alkohol konzumuje v nektaru nebo zkvašených plodech

Laboratoř

Také hmyz se může opít. Alkohol konzumuje v nektaru nebo zkvašených plodech
Vosa (Vespula vulgaris) hoduje na švestce

Plus

Etanol je přirozeně přítomen v téměř každém ekosystému na světě. V palmovém ovoci v Panamě vědci naměřili dokonce 10,2 procent alkoholu. Hmyz zajímá etanol zvláště kvůli jeho energetické hodnotě, živočichové ale alkohol někdy vyhledávají kvůli požitku z něj. „Alkohol je dobře dostupná energie,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus entomolog Robert Tropek. Podle zápachu zrajícího nebo zkvašeného ovoce se živočichové v evoluci naučili hledat místa, kde je hodně cukru.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč vodní hmyz zvaný pošle fotka změnil barvu. Jak na hmyz působí agrochemikálie, takže pesticidy, herbicidy a jak často se hmyz dostane k alkoholu? To jsou témata, která jsem vybrala pro dnešní laboratoř vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A kolem našeho rozhlasového stolu v dnešní laboratoři usedli entomologové. Robert Tropek. Dobrý den. Dobrý den. A Petr Šípek. Vítám vás. Dobrý den. Naším hostem tohoto dílu je herečka Lenka Krobotová. Dobrý den. Vítám vás. Po šortky patří opravdu k běžnému vodnímu hmyzu. U těch z Nového Zélandu věc zjistili, že vlivem kácení lesů změnily barvu přirozeném prostředí. Měli výrazné barvy, aby si predátoři mysleli, že jsou jedovaté. S odlesněné krajiny. A hle, predátoři vymizely a s tím i barevnost jejich potenciální kořisti. Možná bude třeba o trochu blíž představit i po Švédky. Poprosím Petra Šípka.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu