Laboratoř

Vědci přečetli DNA konkrétní pravěké ženy ze zubu jelena, aniž by ho zničili. Považují to za průlom

Laboratoř

Vědci přečetli DNA konkrétní pravěké ženy ze zubu jelena, aniž by ho zničili. Považují to za průlom
neandrtálec jeskyní muž - pravěk - štípání pazourku

Plus

Mezinárodnímu týmu vědců se poprvé podařilo nejenom vyluštit genetický kód pravěkého člověka z předmětu místo kostry, ale také ho přiřadit konkrétní osobě. Provrtaný jelení zub, možná původně přívěsek, objevili v denisovské jeskyni na jihu Sibiře. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Tentokrát se budeme věnovat člověku. Co odhalila první vyluštěná pravěká DNA, kterou vědci spojili s konkrétní osobou. Co přispělo ke stabilitě pravěkých lidských sídel na západě Afriky a co věděli lidé z pozdní doby bronzové o drogách? To jsou tři náměty, kterým věnujeme pozornost tomto pořadu. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Vítám srdečně dva antropologie. Vladimíra Sládka. Dobrý den a Lukáše Frýdla. Dobrý den. Martina Hudečková, herečka rovněž patří k našim pravidelným hostem. Dobrý den. První téma, kterému se budeme věnovat, se týká nálezu z benešovské jeskyně na jihu Sibiře. Mezinárodnímu týmu se podařilo totiž nejenom izolovat úsek DNA člověka ze starší doby kamenné, ale také spojit to s konkrétní osobou. Zjistili, že šlo o ženu, která žila před 19 až 20000 roky. To je jakoby ten odhad doby, ve které mohla žít. Její DNA se uchovala. Propíchnuté mzdu boje na právě v té zmíněné Denisov hezké jeskyně. Podle autorů studie tento výsledek může předznamenat novou éru výzkumu pravěkých lidí a jejich osídlení. Proč? Ptám se.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu