Návraty do minulosti

Klášter Zlatá koruna vznikl ze slibu a politických důvodů. Měl stát v cestě rozpínavosti rodu Vítkovců

Návraty do minulosti

Klášter Zlatá koruna vznikl ze slibu a politických důvodů. Měl stát v cestě rozpínavosti rodu Vítkovců
Klášter Zlatá Koruna

Rádio vašeho kraje

Legenda praví, že krále Přemysla II. Otakara vedl k založení kláštera Zlatá koruna zbožný slib. Ten dal roku 1260 před bitvou u Kressenbrunnu proti uherskému králi Bélovi IV. A po svém vítězství ho splnil.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Zlatá koruna. To legenda praví, že krále Přemysla druhého Otakara vedl k založení kláštera Zlatá Koruna zbožný slib.

  • Ten dal roku 1260 před bitvou Ukrajinu Brůnu proti uherskému králi Bélovi čtvrtém a po svém vítězství ho splnil. Vedli ho ale také politické důvody. Nový klášter měl stát v cestě rozpínavosti rodu Vítkovců, kterým patřil nedaleký Český Krumlov. Klášter původně nesl název Svatá trnová koruna podle vzácné relikvie trn z Kristovy koruny, která byla uchována v Křišťálové schránce ve zdejších zdech. Klášter se těšil velkému rozkvětu ve 14. století, ovšem za husitských válek byl vypálen a vážně poškozena. Těžké časy pokračovaly také za třicetileté války, kdy v něm pobývala rabující vojska za vlády Josefa II., kdy byl zcela zrušen, i koncem 19. století, kdy její noví majitelé z rodu Schwarzenbergů pronajímali k provozování slévárny a strojírny. Devastaci naštěstí napravili rozsáhlé opravy. Dnes je zlatokorunský klášter národní kulturní památkou ve správě Národního památkového ústavu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu