Návraty do minulosti

Sliby Malé dohody se nenaplnily. Když došlo k ohrožení Československa, Jugoslávie i Rumunsko závazky oficiálně vypověděly

Návraty do minulosti

Sliby Malé dohody se nenaplnily. Když došlo k ohrožení Československa, Jugoslávie i Rumunsko závazky oficiálně vypověděly
Počátek okupace 1939

Rádio vašeho kraje

S koncem první světové války roku 1918 vzniklo ve střední Evropě mnoho nových států. Silný vliv na ně měla Francie, která podporovala jejich spojenectví. V roce 1921 proto vznikla takzvaná Malá dohoda – vojensko-hospodářský pakt mezi Československem, Jugoslávií a Rumunskem.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Malá dohoda.

  • S koncem první světové války roku 1918 vzniklo ve střední Evropě mnoho nových států. Silný vliv na ně měla Francie, která podporovala jejich spojenectví. V roce 1921 proto vznikla tzv. malá dohoda vojenského hospodářský pakt mezi Československem, Jugoslávií a Rumunskem. Tyto země měly mezi sebou jen krátké úseky společných hranic. Přesto bylo ale jejich spojenectví významné. Cílem bylo především zabránit obnově Rakouska-Uherska a účinně potlačovat snahy Maďarska o expanzi. V Československu, Rumunsku, Jugoslávii žili totiž výrazné maďarské menšiny a Budapešť neskrývala touhu tato území přičlenit k Maďarsku. Spojenci si měli vzájemně přijít na pomoc v případě ohrožení. Když však takový okamžik v září 938 skutečně nastal. Sliby se nenaplnily a Československo se na pomoc zemí malé dohody nemohlo spolehnout. V lednu 939 tak Jugoslávie i Rumunsko spojenecké závazky oficiálně vypověděli, a tím malá dohoda za ni návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu