Návraty do minulosti

Původně chtěl vyrobit jen tradiční jesličky. Třebechovický betlém od Josefa Probošta je unikát

Návraty do minulosti

Původně chtěl vyrobit jen tradiční jesličky. Třebechovický betlém od Josefa Probošta je unikát
Třebechovický (Proboštův) betlém

Rádio vašeho kraje

Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický betlém, národní kulturní památka. Jeho autorem je povozník a lidový řezbář Josef Probošt. Betlém tvořil od roku 1882 až do své smrti v roce 1926.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Třebechovický betlém Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický betlém.

  • Národní kulturní památka. Jeho autorem je povozník a lidový řezbář Josef Probošt. Betlém tvořil od roku 1882 až do své smrti v roce 926. Původně chtěl vyrobit jen tradiční jesličky, dárek pro svou ženou. Pak se je rozhodl rozšířit a doplnit o výjevy z každodenního života třebechovických obyvatel. Nejprve vhodil postavičky jako loutky, pak vytvořil systém provázků, který poháněl hodinový strojek. Funkční pohyblivý mechanismus zkonstruoval až třebechovický severních Josef Friml. Díky jeho soustrojí se 150 postaviček Betléma pohybuje na pásech, třetina z nich umí hýbat hlavou a půl, když původně se stroj rozpohyboval ručně klikou, později přibyl elektrický motorek. Betlém byl mnohokrát vystaven u nás i v zahraničí. Z největšího úspěchu se těšil v kanadském Montrealu na světové výstavě EXPO 67. Nakonec pro něj v Třebichovicích vybudovali samostatné muzeum. To se postupně vyprofilovalo jako specializované muzeum.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu