Osobnost Plus
Téma trans se strašně bagatelizuje. Přijde mi to jako nějaká infekce ze sociálních sítí, míní sexuoložka Fifková
Osobnost Plus
Plus
„V posledních dvou letech dramaticky přibývá klientů, kteří mají starosti se svou identitou,“ popisuje Hana Fifková, sexuoložka, předsedkyně sekce dětské sexuologie Sexuologické společnosti ČLS JEP. Nejde ani tak o ženy, které se narodily do mužského těla (male-to-female). „Jestli komise při ministerstvu zdravotnictví, která schvaluje chirurgický zákrok, povolila před pěti lety 150 žádostí ročně, tak teď je to zhruba 200.“ V případě female-to-male je to ale horší.
Lucie Vopálenská
Přepis epizody
-
Asi jsem ze staré školy, ale pohlaví jsou dvě, říká. Ve své praxi se přitom věnuje prakticky už jen transsexuálním klientům a klientkám. Dětí, které řeší svou pohlavní identitu, v posledních letech přibývá. Ze škol zaznívá, že snad každý učitel má ve své třídě nějakého žáka či žákyni, kdo se hlásí k non bannery či gender fluid identitě, případně chce oslovovat jiným jménem. Přibývá pubertálních a adolescentních dívek, které tvrdí, že jsou chlapci. Tranzice z ženy na muže a více verzí jsou dnes daleko častější než dříve a ve veřejném prostoru se třeba z úspěšného režiséra stává režisérka. Mnozí se patrně ptají, co se to děje? Jde o módu, protest proti tradičnímu vymezení genderových rolí? Nebo poruchu a diagnózu. Pozvání do dnešní osobnosti. Plus přijala sexuoložka a předsedkyně sekce dětské sexuologie sexuologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Hana Fifková. Vítejte. Dobrý den. Děkuji za.
-
Pozvání. Dobrý den a od mikrofonu zdraví Lucie Vopálenská.
-
Velmi dlouho měsíce jsme se domlouvali na tomto rozhovoru, který nakonec předtáčíme ve večerních hodinách. Platí, že se v posledních letech v ordinaci nezastavíte?