Peníze a vliv

ČEPS chystá přechod sítí na dobu bez uhlí. Dovážet můžeme až pětinu roční spotřeby elektřiny

Peníze a vliv

ČEPS chystá přechod sítí na dobu bez uhlí. Dovážet můžeme až pětinu roční spotřeby elektřiny
Místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček

Plus

Správce elektrizační soustavy, státní firma ČEPS, vypíše během prvního pololetí příštího roku tendr na dodávku elektřiny, která může být potřeba při obnově soustavy po masívním výpadku, takzvaného blackoutu. Nyní tuto službu zajišťují některé uhelné elektrárny, jejich majitelé je ale plánují v příštích letech odstavit. 
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rozsáhlé části některých zemí na Balkáně v červnu postihl výpadek elektřiny, tzv. blackout. Ve městech nastal chaos, kolabovala doprava. Důvodem byla zřejmě technická porucha při dovozu elektřiny způsobená velkými vedry. Právě proti riziku blackoutů se chce teď více zajistit i česká elektrizační přenosová soustava. Už příští rok by se totiž mohly v Česku odstavit důležité uhelné elektrárny a země bude pár let pasy závislá na dovozu proudu. Jaká Česko čekají rizika a jak se vlastně případné blackouty řeší? Hlavním hostem bude Svatopluk Vnouček, místopředseda představenstva společnosti ČEPS. Zdraví vás Jana Klímová peníze a vliv.

  • Už příští rok by se Česko mohlo změnit ze země, která je čistým vývozcem elektřiny, na čistého dovozce. Důvodem je rychlejší než předpokládané ukončení provozu uhelných elektráren. Odstavit dva velké zdroje chce na konci jara příštího roku skupina sebe finančníka Pavla Tykače. Zvažuje to i menší firma SUAS, bývalá Sokolovská uhelná, a v dalších třech letech chce s pálením uhlí skončit i ČEZ. Důvodem je ekonomika. Provoz uhelných zdrojů se podle jejich majitelů přestal vyplácet. Skutečně je to pravda, říká viceprezident Evropské uhelné asociace eura kol Vladimír Budinský. Probrali jsme, proč to podle něj tak je.

  • Existuje taková věc, které se říká správně. To je rozdíl mezi cenou povolenky a cenou elektřiny. Po celá dlouhá léta se ten sprint pohyboval bezpečně hodně nad 20 euro za MW hodinu a 20 euro je asi taková částka, která stačí na to, aby si elektrárna koupila palivo, aby zaplatila lidi, aby zaplatila odpisy, aby zaplatila všechny daně, povolenky a všechny nejrůznější náklady, které má, a přitom vytvořila ještě takový profit, aby měla na další údržbu, protože je to zařízení, které se opotřebovává, potřebuje velikou údržbu.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu