Peníze a vliv

Slovenská bankéřka: I u nás se eurem strašilo. Pak se ale ani nezdražovalo, ani jsme neplatili cizí dluhy

Peníze a vliv

Slovenská bankéřka: I u nás se eurem strašilo. Pak se ale ani nezdražovalo, ani jsme neplatili cizí dluhy
Někdejší viceguvernérka Národní banky Slovenska Elena Kohútiková

Plus

Zatímco Slovensko platí eurem už 15 let, česká vláda rozhodnutí o datu přijetí o rok odložila. Znovu. Opozice žádá, aby se o možném přijetí eura, ke kterému jsme se zavázali už v roce 2004 se vstupem do EU, uspořádalo referendum. Eurozóna se za poslední dvě dekády podle ní výrazně změnila a je jiná, než když jsme přijetí společné měny schválili.
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Euro nebo koruna? České vlády před sebou už 20 let tlačí rozhodnutí, kdy euro přijmeme. Nedávno vláda opět odsunula rozhodnutí na příští rok. Zatím prý není správná doba. V sousední Slovensko žije s eurem už 15 let. Co mu přineslo, v čem se přeceňuje a čím se u nás zbytečně straší. Naším dnešním hostem bude špičková bankéřka, bývalá viceprezidentka Národní banky Slovenska Elena Kohútková. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Chcete platit eurem? Naprostá většina Čechů má dlouhodobě jednoznačnou odpověď ne. Podle jednoho z výsledků unikátního projektu ČRo a výzkumných institucí STEM, CVVM a Pekr. Rozdělení Evropou je otázka zavedení eura pro veřejnost fakticky mimo všeobecnou debatu. Zlom přišel po roce 2009 a je spojený s tehdejší krizí Eurozóny a dluhovou krizí Řecka, řekl ČRo ředitel STEM Martin Buchtík.

Více z pořadu