Peníze a vliv

Uzavřeli jsme se a stojíme. Beze změny prohrajeme, říká podnikatel Wichterle

Peníze a vliv

Uzavřeli jsme se a stojíme. Beze změny prohrajeme, říká podnikatel Wichterle
Martin Wichterle

Plus

Česko jako ekonomická křižovatka Evropy, čipová velmoc, nebo centrum rozvoje jaderné energetiky. Vládní politici přišli v minulých dnech s nápady, kam by se mělo hospodářství dlouhodobě ubírat. K reformám ekonomiky vyzývají vládu podnikatelské svazy, a už před dvěma lety přišla skupina tří desítek podnikatelů a manažerů s iniciativou Druhá transformace. Jedním z organizátorů je průmyslník Martin Wichterle.
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko má být podle premiéra Petra Fialy do roku 2050 ekonomickou křižovatkou Evropy a podle ministra průmyslu Jozefa Síkely budeme evropskou velmocí ve vývoji a výrobě čipů. Jak jsou jejich vize reálné? Pohledem z praxe. Téma pro dnešní díl. Jeho hlavním hostem bude průmyslník, majitel skupiny Vyškov a dvou skláren Martin Wichterle. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Podnikatelé vidí budoucnost tuzemské ekonomiky dost skepticky. Z průzkumu, který si nechala zpracovat před pár týdny Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. Mezi skoro 1300 podniky vyplývá, že negativně hodnotí vývoj za současných podmínek 60 % z nich. Optimismus vyjádřil pouze sedm % firem. Ekonomové jim dávají z velké části za pravdu. Česko se sice drží, pokud jde o výkon hospodářství neboli HDP v přepočtu na hlavu zhruba uprostřed Evropy a předehnalo i některé západní státy. V posledních letech ale ekonomika stagnuje či upadá. Podle poradkyně premiéra Heleny Horské z Raiffeisenbank je prostě ekonomika nemocná.

Více z pořadu