Peníze a vliv
Zmocněnec Bartuška: Green Deal nikdo nepohřbí, jen ho naplní trochu jiným obsahem
Peníze a vliv
Plus
Ptát se, jestli má Česko peníze, aby si postavilo čtyři nové jaderné bloky, je „úplně mimo“. Pokud chceme v zemi udržet životní úroveň a průmyslovou výrobu, musíme peníze prostě najít, říká o chystané, možná i víc než bilionové investici do jaderných reaktorů zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost při ministerstvu zahraničních věcí Václav Bartuška. V podcastu Peníze a vliv prozrazuje, že vláda vážně uvažuje i o dlouhodobém kontraktu na dovoz plynu.
Jana Klímová
Přepis epizody
-
V Evropě se plánuje stavba desítek nových jaderných reaktorů a političtí lídři tak mluví o jaderné renesanci. Česko patří mezi hlavní podporovatele. Postavit si chce podle nové energetické koncepce až čtyři nové bloky a 10 malých modulárních reaktorů k tomu stane se to a budeme mít dost energie do doby, než se aspoň jeden reaktor postaví. Téma pro dnešní pořad. Jeho hostem je zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost při ministerstvu zahraničních věcí Václav Bartuška. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.
-
Peníze a vliv.
-
Po zemětřesení v Japonsku v roce 2011 se roztavila tamní jaderná elektrárna ve Fukušimě a došlo k největší jaderné havárii od výbuchu v Černobylu v druhé půli 80. let 20. století. Německo se pak rozhodl o své jaderné bloky zavřít a zády se k úvahám o rozvoji jádra obrátili i další země Evropy. Novým trendem se staly zelené zdroje, které v roce 2019 definitivně postavila na trůn energetiky evropská dohoda o dekarbonizaci Green Deal. Jenže ruská agrese na Ukrajinu v roce 2022 úvahy o bezpečnosti změnila. Kromě Německa a Rakouska, které jádru dál odmítají, ho teď řada zemí považuje za spásu, za cestu k nezávislosti hlavně na Rusku, původnímu strategickému dodavateli plynu a uhlí do Evropy. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela používá pro jádro dokonce pohádková přirovnání dřív to byl podle něj lord Wolde, mord z Harryho Pottera, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit. A teď?