Příběhy 20. století
Hitlera přivedli do mé kanceláře. Příběh katolického kněze Karla Fořta
Příběhy 20. století
Plus
Před zhruba sedmdesáti osmi lety, v říjnu 1944, se tehdejší student a pozdější katolický kněz Karel Fořt setkal v malé kanceláři v rakouském Linci s Adolfem Hitlerem. Třiadvacetiletý mladík byl na nucené práci, dělal ve fabrice nižšího úředníka – a Hitler navštívil továrnu v rámci inspekce po spojeneckém bombardování.
Adam Drda
Přepis epizody
-
Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činech.
-
Před zhruba 78 lety, v říjnu 944, se později i katolický kněz Karel Fořt setkal s Adolfem Hitlerem. Ne, byla to významná příležitost. Fořt byl na nucené práci v rakouském Linci, kde dělal ve fabrice nižšího úředníka. V té době už měl za sebou vězení. Jako skautského vedoucího ho sebralo gestapo. Továrnu spojenci vybombardovali. Hitler, pro něhož měl Linec zvláštní význam, tam půl roku před tím, než spáchal sebevraždu, přijel na inspekci. Přivedli ho tehdy ke Karlovi Fořtovi do kanceláře. Ta příhoda, kterou bude za chvíli líčit, mě vždycky zajímala. Natáčel jsem rozhovory s desítkami Hitler nových obětí z českých zemí, ale Karel Fořt jako zřejmě jediný z těch pamětníků viděl strůjce evropské katastrofy takto zblízka. Přiznávám nicméně, že to nekulaté výročí je spíš záminkou k tomu, aby byl život Karla Fořta zase jednou připomenu to skaut, kněz, uprchlík z komunistického Československa, misionář v Alžíru, redaktor rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Interview jsme spolu pořídili před 10 lety. Karel Fořt zemřel v lednu 2014. Dnešními příběhy 20. století vás provází Adam Drda.
-
A Karel Fořt. Podle křestního listu. Karel Jaroslav se narodil osmého listopadu 1921 v Rožmitále pod Třemšínem. Když mu byly asi dva měsíce, přestěhovala se rodina Fořtových do jihočeské vesnice skočit se u Vodňan.