Příběhy 20. století
Maminka se z toho ponížení nikdy nevzpamatovala. Příběh Zdeňka Klímy, Vlasty Štěrbové a Marie Štěrbové
Příběhy 20. století
Plus
Když byl Zdeněk Klíma kluk, bylo mu divné, že u nich v bytě nejsou skoro žádné věci, které by připomínaly rodinnou minulost. V domácnostech u kamarádů to bylo jiné, našly se tam staré časopisy, knihovny, porcelán, památky na prarodiče. „Ptal jsem se maminky – a řekla, že její rodina o všechno přišla… Později jsem už věděl, že byla ve vězení, ale když jsem chtěl slyšet víc, většinou se brzy rozplakala,“ vzpomíná v Příbězích 20. století.
Adam Drda
Přepis epizody
-
Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vypráví mi osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce. Temná období i chvíle velkých Číny.
-
Příbězích 20. století často připomínáme, že obětí komunistického režimu je mnohem víc, než se běžně uvádí. Je třeba k nim počítat celé rodiny a přinejmenším dvě generace. Například lidé uvěznění a týraní v 50. letech měli manželky a manželé rodiče, sourozence, děti. Ti všichni jejich perzekuci různými způsoby odnesli a často se s ní vyrovnávají dodnes. Tak jako Zdeněk Klíma, Dagmar Svejkovská, jimž je věnován dnešní pořad, kterým vás provází Adam Drda. Jmenovaní pamětníci se podle všeho neznají, ale jak za chvíli uslyšíte.
-
Mají mnoho společného.