Příběhy pokladů
Pro mnohé neznámá zakladatelka ženského hnutí Františka Plamínková. I ona svedla boj o zrušení celibátu pro učitelky
Příběhy pokladů
Plus
Jen málokterý návštěvník pražského Činoherního klubu zřejmě ví, že dům, ve kterém divadlo od poloviny 60. let sídlí, byl původně stavěn pro Ženský klub český. Začátkům ženského hnutí, osudům domu Ve Smečkách a především osobnost přední představitelky boje za rovnoprávnost Františky Plamínkové, patří Příběhy pokladů.
Patricie Polanská
Přepis epizody
-
Pražská adresa ve smečkách číslo popisné 594/26 je od poloviny 60. let známá jako sídlo výjimečného divadla činoherního klubu. Historie samotného domu je ale o něco starší a úplně původně neměla s divadlem nic společného. Zato má hodně společného s historií emancipačního hnutí žen u nás. Před 90 lety, v roce 933, byl otevřen jako spolkový dům ženského klubu českého. Výraznou roli v tom hrála Františka Plamínková, jedna z velkých osobností české politiky začátku 20. století a první republiky. K poslechu pořadu vás zve patří je Polanská. Příběhy pokladu.
-
Františka Plamínková se narodila pátého února 1875. Za jejího života se tedy rozpadlo mocnářství a vznikla první republika. Zažila první i druhou světovou válku a také období, kdy se o svá práva začali hlásit ženy.
-
Dalo by se říct, že Plamínková se s takovou profilující osobností ženského hnutí stala v 90. letech 19. století. Nejdříve ono nebyla politickou. K tomu dospěl až postupem doby. Nejdříve bychom asi mohli označit jako aktivistku nejrůznější ženských organizací. Na tím, že vystudoval učitelský ústav, tak vlastně jedněmi z prvních organizací, v nichž se angažovala, byl organizace učitelek. A tím začíná její boj za ženská práva.