Pro a proti
Kdybychom vypnuli sociální sítě, byl by od dezinformátorů klid, věří senátor Jirsa
Pro a proti
Plus
Dají se výtržnosti při nedávných soudních líčeních s dezinformátory hodnotit jako útok na právní stát a demokracii, nebo by to bylo zbytečné zveličování? „Je to okrajová skupina lidí a provokatéři. Je to nepříjemná, ale okrajová věc,“ říká senátor ODS Tomáš Jirsa. Poslanec STAN Martin Exner naopak vidí tyto skupiny jako významné bezpečnostní riziko.
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Karolína Koubová. Děkuji za něj. Přeji dobré dopoledne. Mezi Čechy je šest % silných příznivců konspirací a dezinformací. Vyplývá to z unikátního průzkumu ČRo, serveru iROZHLAS a Národního institutu si s názvem společnost nedůvěry. Ačkoliv většina lidí konspiracím spíš nevěří, menšina podporovatelů dezinformátorů bývá často dost slyšet a vidět. Naposledy u dvou soudních líčení s dezinformátory, kdy v jednom z nich dokonce rozvášněný dav napadl justiční stráž a vylomil dveře do soudní síně. Dostali jsme se na novou úroveň projevů radikalismu v ČR. A jak na to reagovat? Nedopřávat výtržníkům přílišnou pozornost, nebo naopak dát jasně najevo, že vzestup násilí, projevů extremismu a dezinformační scény nebudou státní orgány tolerovat.
-
A proti Karolíny Koubové.
-
Dnes zdravím své dva hosty na dálku. Jedním z nich je místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru, poslanec hnutí STAN Martin Exner, který je v našem přenosovém voze. Dobrý den. Dobrý den. A po telefonních linkách vítám do debaty také druhého hosta, místopředsedu senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost, senátora ODS Tomáše Jirsu. Dobrý den. A dobrý den posluchačům z jižních Čech. Dobrý den.