Pro a proti
Má si zaplatit nepozorný řidič léčbu za svá zranění? Ano, navrhuje ministerstvo. Nebude jezdit bezpečněji ani pomaleji, oponuje ekonom
Pro a proti
Plus
Pokud spácháte trestný čin nebo přestupek a zraníte se u toho, pojišťovna po vás bude moci vymáhat náklady na léčbu. Počítá s tím část novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. „V zásadě pouze doplňujeme současnou právní úpravu, kdy je například viník dopravní nehody povinen platit regresní náhradu za škodu způsobenou třetím osobám,“ vysvětluje Jan Zapletal z ministerstva zdravotnictví. „Nepovede to k bezpečnějším silnicím,“ konstatuje ekonom Jakub Hlávka.
Lukáš Matoška
Přepis epizody
-
Ministerstvo zdravotnictví nepovažuje současný systém veřejného zdravotního pojištění za dlouhodobě udržitelný. Přichystalo proto velkou novelu příslušného zákona. Připomínky k ní sbíralo do poloviny května a sešlo se jich několik set. Asi největší pozornost vzbuzuje záměr, aby si vlastní péči platil ten, kdo si svoje zranění způsobil tak, že přitom spáchal trestný čin nebo přestupek, například řidič, který nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky. Z Nejvyššího soudu k tomu přišla připomínka, že to jde zcela proti smyslu zdravotního pojištění. Ministerstvo uvádí, že chce posilovat motivaci pojištěnců. Jdou chystané změny správným směrem? Pro a proti.
-
Lukáše Matošky.
-
Našimi hosty tady ve studiu jsou ředitel Institutu pro zdravotní ekonomii na Masarykově univerzitě v Brně Jakub Hlávka. Dobrý den. Dobrý den. A ředitel odboru dohledu nad zdravotním pojištěním na ministerstvu zdravotnictví Jan Zapletal. Dobrý den i vám. Dobrý den. Pane Zapletale, proč by si vlastní péči měl platit ten, kdo se, jak jsem úvodem řekl, to svoje zranění způsobil tak, že přitom spáchal trestný čin nebo přestupek?