Pro a proti
Trampská tábořiště přírodě dramaticky neškodí, míní muzejník. Každý zásah do terénu je destruktivní, připomíná archeolog
Pro a proti
Plus
Správa CHKO Kokořínsko bourá tamní trampské osady, reaguje tak na výzvy aktivistů, podle kterých přístřešky ničí přírodu. „Ta místa z dlouhodobého hlediska přírodě dramatickým způsobem neškodí,“ nesouhlasí v pořadu Pro a proti vedoucí Etnografického oddělení Národního muzea Jan Pohunek. „I k bourání je potřeba přistupovat velmi opatrně, ať nenaruší nálezy,“ apeluje ředitel Archeologického ústavu Akademie věd Jan Mařík. (V premiéře jste debatu mohli slyšet v srpnu 2024.)
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Karolínou Koubovou. Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Trempská romantika v souladu s přírodou nebo lidský Herberk? Významná součást českého kulturního dědictví nebo aktivita, která by na chráněných územích měla být vymýcena. Správa CHKO Kokořínsko pokračuje bourání trempských srubů a tábořišti, jak na ni apeloval i někteří ekologové, archeologové, jiní ekologové, vědci či ochránci přírody si zas postavili za zachování tábořišť. Je tramping pro českou přírodu přínosem, nebo ji naopak ničí? Patří ohniště a improvizované příbytky táborníků do lesa či pod skalní převisy?
-
A proti Karolíny Koubové.
-
Ve studiu už je se mnou a vítám ho ředitele Archeologického ústavu Akademie věd Jana Maříka. Dobrý den. Dobrý den. A po telefonních linkách zdravím a do diskuse zvu vedoucího etnografického oddělení Národního muzea, specialistu na etnografii trampingu Jana Pohůnka. Dobrý den. Dobrý den. Pane Běhounku, vy jste podepsal výzvu k nabourání těch osad. Tak proč ta výzva k jisté míry reakcí na dosti jednostrannou prezentaci tohoto problému v některých médiích, která byla brána, takže vlastně veškeré tyto lokality jsou nějakým způsobem škodlivé a že se jedná dokonce o nějaké prostě to je spiknutí trempské mafie a podobné prostě nadsazené výrazy a byly tam používány argumenty, které, které prostě z hlediska mě jako člověka, který se tím tématem dlouhodobě zabývám, jednoduše v řadě ohledů nebyly pravdivé, takže jsem se domníval, když jsem byl kolegy osloven, že je vhodné se k tomuto tématu přidat a říct k tomu něco. Chceme přispět.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
„Děravé“ CHKO Krušné hory je kompromis. Kácení bučin omezuje, říká šéf Agentury ochrany přírody
Dvacet minut Radiožurnálu
-
Invazní rostliny působí škody. Polovina vlastníků pozemků s námi nekomunikuje, stěžuje si KRNAP
Natura
-
Zákaz zírání v tramvaji? O kampani mluví Nejedlová a Prokop
Pro a proti
-
Ochráncům se daří odchovat druhou generaci ohroženého motýla jasoně červenookého pro Krkonoše
Zprávy pro Královéhradecký kraj
-
V divočině vidíme koloběh života a umírání. Příroda nám pomáhá zahnat strach ze smrti, věří ochranář
Hovory
-
Neměňme něco, co funguje. Dokument o tom, proč na Křivoklátsku nechtějí národní park
Dokument
-
Americkou zahradu u Chudenic letos čeká velký zásah, odborníci plánují prosvětlit les
Zprávy pro Plzeňský kraj
-
Jak bojovat proti přemnoženým komárům? Pomoct by měl výzkum olomouckých vědců v Litovelském Pomoraví
Zprávy ČRo Olomouc
-
Banáš o slovenských protestech: Dělá se z toho kovbojka
Ranní Plus
-
Vlci se vracejí i do Krušných hor. Potvrzuje to monitoring vlčích hlídek
Host Dopoledního expresu