Radioporadna
Kočky si na rozdíl od psů nemohou dovolit své city pokaždé ukázat, tvrdí zkušená kočičí psycholožka
Radioporadna
Hradec Králové
Kočičí radioporadna. Kočky jsou občas považovány za bezcitné, jen napůl domestikované a vůči lidem vypočítavé. Podle nové studie, která vychází z rozhovorů vědců se stovkami majitelů těchto zvířat, to ale neodpovídá realitě. Z výzkumu vycházejí kočky jako citliví a empatičtí tvorové, kteří jsou schopni cítit i smutek.
Pavla Kindernayová
Přepis epizody
-
Kočičí bude dnešní rady o poradna. Kočky jsou občas považovány za bezcitné, jen napůl domestikované a vůči lidem vypočítavé. Podle nové studie, která vychází z rozhovorů vědců se stovkami majitelů těchto zvířat, to ale neodpovídá realitě. Z výzkumu koček vychází jako citlivý a empatičtí tvorové schopni cítit i smutek. Jak pomoci kočkám, které jsou smutné? Nespí, nejí, nereagují. Jak rozveselit kočku? To je téma dnešní poradny, ve které vítám Kateřinu vtip lidskou. Dobré dopoledne.
-
Dobré dopoledne. Děkuji za pozvání. Věříte, že kočky jsou stejně citlivé jako psi? To bych hrozně taky chtěla jako sama vědět, že si bohužel nemůžu zeptat. Ale víme, že kočky mají city. Víme, že různě reagují na situace i často emotivně. Jiného. Jsou prostě trošku jiný než psi v tom, že se vždycky nemůžou dovolit ukázat. V tom je myslím podle mě jako hlavní rozdíl.
-
Co nedokážu, k spíš třeba nemůžu třeba v přírodě. Když bychom vzali jako přirozenou situaci koček, který třeba žijí solitérní anebo v nějaký zvláštní skupině, tak není pro ni vždycky jako bezpečný. Třeba ukázat, že je něco bolí, tak to vlastně s kryjí, protože jsou to malá zranitelná zvířata pořád vlastně v rámci přírody. A na rozdíl třeba od psa, u kterého si dovolím říct, že mnohem jakoby nebo snadněji sociální, je spíš smyčkový a tam se to sdílení těch emocí daří trošku.