Seriál Radiožurnálu

Molekulární bioložka Martina Živná odhalila genetickou příčinu dědičného selhání ledvin (1/5)

Seriál Radiožurnálu

Molekulární bioložka Martina Živná odhalila genetickou příčinu dědičného selhání ledvin (1/5)
Model ledviny

Radiožurnál

Jednou z držitelek letošní Ceny Neuron je 35letá molekulární bioložka Martina Živná, která se svým týmem odhalila genetickou příčinu dědičného selhání ledvin a pomohla zlepšit diagnostiku tohoto onemocnění. „Postihuje zhruba 50 % členů rodiny v každé generaci,“ popisuje vědkyně. V Česku se nemoc týká několika desítek rodin. Díky výzkumu Martiny Živné tak mohou rodiče zjistit, jestli jsou jejich děti tímto ledvinovým selháním ohroženy nebo kdo v rámci rodiny není vhodný dárce.
Iva Vokurková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Čtenářská gramotnost, genetická onemocnění anebo kombinatorika. Za průlomové zjištění nejen v těchto oblastech obdrželo včera večer cenou neuron a s ní 500000 korun šest nadějných vědců a vědkyň. Křišťálovou cenu za propojení vědy a byznysu získal projekt na ukládání energie.

  • No a hlavní cenou neuron za celoživotní přínos světového významu, která se pojí s obměnou a půl milionu, tak to si letos odnesli hned dva významní čeští vědci.

  • Ne, člověk je nejcitovanějším českým vědcem, který žije na území této země. Nic.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu