Souvislosti Plus
Dostali jsme se do srážkového stínu Alp. To je v novodobé historii naprosto výjimečná záležitost, říká průkopník revitalizace krajiny
Souvislosti Plus
Plus
Sucho v hlubokých podzemních vrstvách pokračuje. Dostupnost vody s bude i v příštích letech zřejmě snižovat. Co vodu do krajiny vrací? Jaké nástroje máme, abychom si ji v krajině udrželi?
Martina Mašková
Hosté:
Jana Moravcová, řídí odbornou organizaci Beleco věnující se ochraně přírody
Jiří Malík, průkopník revitalizace krajiny z Broumovska, odborník na ochranu vod a říční systémy ze spolku Živá voda
Ondřej Sedláček, biolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy z Katedry ekologie, zabývá se praktickou ochranou přírody
Michal Šperling, odborník na přírodní způsoby čistění vod, sdružení Kořenovky.cz
Přepis epizody
-
Začíná pořad Souvislosti Plus, ve kterém dáváme do širšího kontextu aktuální dění v politice, ekonomice, vědě i společnosti. A tentokrát se budeme věnovat zadržování vody v krajině. Proč v ní voda chybí a kde co vodu do krajiny vrací a jak k tomu můžeme přispět? Mi, jak to bohužel přispět lidé na venkově i ve městě, tak s vodou hospodařit. Poslechu debaty na toto téma vás zve Martina Mašková.
-
Souvislosti Plus.
-
Sucho v hlubokých podzemních vrstvách pokračuje, varují hydrologové. Připomínají, že celosvětově rostou teploty, mění se vodní režim v krajině. Dostupnost vody se tedy zřejmě i v příštích letech bude snižovat. Klíčová otázka, která je vlastně i klíčovou otázkou celé té naší dnešní debaty, zní, co je důležité pro udržení vody v krajině. A tuto otázku jsem položila na úvod Michalu Šperlingovi ze společnosti požadavky CZ. Jeho společnost a vy kořenové čističky odpadních vod, ale také tůně, jezírka, mokřadní střechy, fasády anebo záhony.