Souvislosti Plus
Ve školství nevyrábíme zaměstnance, ale člověka, říká bývalý ministr školství Plaga
Souvislosti Plus
Plus
„Nelze vzít jakýkoliv systém ze světa a transformovat ho přímo do Česka, dá se ale někde inspirovat,“ říká bývalý ministr za ANO Robert Plaga. „Pokud jde o střední článek řízení, tak vás možná překvapím, ale inspirace Kanadou je velmi dobrá. Pokud bychom se bavili o změnách v terciárním vzdělávání, nebo o přidání prvků anglosaského systému, tak by to ty naše stojaté vody asi rozbouřilo, ale možná by to bylo ku prospěchu.“
Václav Pešička
Hosté:
Tomáš Kostelecký, sociolog
Daniel Münich, ekonom
Dalibor Krčmář, člen technologické společnosti Microsoft
Robert Plaga, bývalý ministr školství
Tomáš Ervín Dombrovský, člen společnosti LMC
Ondřej Přerovský, senior manažer z poradenské společnosti Deloitte
Vladimír Tuka, zakladatel společnosti Neuroleadership
Přepis epizody
-
Letošní rok byl ve znamení přechodu z jedné krize do druhé. Tu první, covidovou, kterou máme, doufejme už za sebou, vystřídala krize způsobená válkou, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině. Způsobilo tak energetickou krizi a zásadní zdražení všeho možného. To vše v době, kdy máme projít evolucí ve výkonnější ekonomiku a společnost připravenou na nový standard kvality práce, života a vlastně všeho. To ale má jednu ze zásadních podmínek, a to, že se to musíme naučit. A právě výzvy ve vzdělávání byly v letošním roce několikrát naším tématem a teď na závěr roku si je pro inspiraci připomeneme. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.
-
Souvislosti Plus.
-
To zásadní vzdělávání samozřejmě probíhá ve škole a také české školství by se mělo zreformovat podle strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030 +. Tu na ministerstvu školství připravili za minulé vlády pod vedením ministra Roberta Plagy. Ten na ministerstvu ještě chvíli překvapivě vydržel i za vlády nové jako náměstek. Od září ale už působí jako předseda Rady národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Na otázku, kde má české školství hledat inspirace, kterou jsem položil také dalším hostům sociologů Tomáši Kosteleckému, ekonomovi Danielu Minichovi a Daliboru Krčmářovi z technologické společnosti Microsoft. My Robert Plaga řekl následující nelze vzít jakýkoliv systém ze světa tras, formovat ho přímo do ČR. Ale dá se někde inspirovat? Co se týká třeba středního článku řízení, která jsou možná překvapím, ale inspirace Kanadou a je velmi dobrá. To znamená ta podpora těm školám z té větší blízky než z centra, tak nejsou to jenom z kandidátské země, které se očekává, že každý řekne, ale je to třeba i Kanada. A samozřejmě, pokud bychom se bavili, a to možná je středobod nějaké debaty o terciárním vzdělávání? Tak ta debata je jednoduchá, jestli ten náš systém nezměnit, nebo nedat tam prvky toho anglosaského, což samozřejmě by ty stojaté české vody rozbouřilo, ale možná by to bylo ku prospěchu. A k tomu se asi dostaneme. To zná. Ptáte-li se na jednu zemi, jejíž vzdělávací systém bychom měli převzít, tak to není. Ale měli bychom si vzít příklady dobré praxe ze severských zemí. Měli bychom se podívat i do pobaltských zemí, kde ten progres je velmi velký. Teďka a zároveň i pro mě inspirativní je třeba Kanada a respektuje některé provincie.