Souvislosti Plus
Veřejnoprávní média jako Netflix? Nabízí toho mnohem víc než streamovací služby, srovnává sociolog Štětka
Souvislosti Plus
Plus
Mediální svět se mění. Soukromé vydavatelské domy řeší, jak pokryjí snižující se příjmy z reklamy nebo klesající počty čtenářů tištěných deníků. A problémy s financemi mají i veřejnoprávní média, jejichž příjmy jsou definovány zákonem. „Spor o to, jak česká média veřejné služby financovat, kolik jim dávat a zda zvyšovat poplatky, provází Českou televizi i Český rozhlas v podstatě od jejich vzniku,“ připomíná situaci v Česku mediální analytik Jaromír Volek.
Jan Bumba
Hosté Souvislostí Jana Bumby jsou:
Kateřina Hrubešová, bývalá ředitelka Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
Václav Štětka, sociolog médií, univerzita v anglickém Loughborough
Jaromír Volek, mediální analytik
Ondřej Neumann, novinář, spoluzakladatel serveru Hlídací pes.org
Přepis epizody
-
Britská veřejnoprávní BBC musí na dva roky počítat s tím, že jí vůbec ne porostou příjmy. Za pět let pak má skončit dosavadní model jejího financování prostřednictvím licenčních poplatků. Když ministryně kultury Nadine Dorriesová oznámila v polovině ledna své záměry, okamžitě se zdvihla živá diskuse o tom, jakou má vůbec BBC budou.
-
Ctnost. A diskutuje se nejen v Británii, protože když si někdo dovolí sáhnout na tuto matku všech veřejnoprávních vysílatelů, kdo si potom může být čím jistý, čeká v dohledné době všechna média veřejná i soukromá těžké rozhodování, jak ufinancovat svou existenci. Dobrý poslech přeje Jan Bumba.
-
Souvislosti Plus.