Studio Leonardo

Dotýkat se půdy znamená kontaminovat se antidepresivní bakterií, zvyšuje serotonin, radí psychiatr

Studio Leonardo

Dotýkat se půdy znamená kontaminovat se antidepresivní bakterií, zvyšuje serotonin, radí psychiatr
Potřebujeme odolný les (ilustrační foto)

Plus

Myšlenka využít přírodní prostředí pro léčbu psychických i fyzických chorob se objevuje už ve starém Egyptě. Jak funguje takzvaná zahradní terapie, vysvětluje psychiatr Vladimír Kmoch: „Při pobytu v přírodě se mírní stresová osa, tedy hladiny stresových hormonů typu kortizolu. Můžeme pozorovat sníženou aktivitu prefrontální mozkové kůry, která se stresem souvisí. Pobyt v přírodě zasahuje i fyzickou stránku člověka – mění se imunita a člověk se celkově regeneruje.“
Martina Rasch

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zase pomalu zelená, stromy kvetou a my se cítíme lépe a radostněji. Příroda je.

  • To naše původní přirozené prostředí na nás má jednoduše pozitivní. Vliv zahrad nebo parků se dá využít i k podpůrné léčbě nejen psychických problémů a duševních onemocnění. A o tom, jak pomáhá zahradní terapie, bude tentokrát studio Leonardo. Bedlivý poslech přeje Martina Raš. Studiu.

  • A mým hostem je dnes psychiatr z institutu CEVRO psychiatrické péče Vladimír Kmoch. Vítejte. Dobrý den. Pane doktore, co se s námi přesně děje, když jsme v přírodě, v parku nebo na zahradě?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu