Studio Leonardo
Fúzní reaktor ITER už brzy vyprodukuje desetkrát víc energie, než do něj vložíme, slibuje fyzik
Studio Leonardo
Plus
Před 70 lety byla myšlenka využití jaderné fúze něčím, co většina vědeckého světa považovala za nápad z říše science fiction. V nejbližších několika letech by ale měl být spuštěn první takový velký reaktor a v polovině století by tato technologie mohla zcela změnit pozemskou energetiku.
Martin Srb
Přepis epizody
-
Hřát žhavé plazma na teplotu 100 milionů °C a udržet ho ve zhuštěném stavu. To spotřebuje mnoho energie. Když se to ale podaří, může se mnohem více energie uvolnit. Vědci to hodlají potvrdit už za několik let. Jak pokračuje výstavba největšího fyzikálního experimentu v dějinách a jak světovou vědeckou spolupráci na něm poznamenala ruská agrese, rozebereme v následujících minutách. Nerušený poslech ČRo Plus přeje Martin Srb.
-
Náš pořad je dnes hostem na ústavu fyziky plazmatu Akademie věd a našim vědeckým hostitelem je ředitel ústavu doc. Radomír Pánek.
-
Dobrý den. Dobrý den. Pane docente, to slovo plazma může ve vědě znamenat různé věci podle toho, v jakém oboru se pohybujeme. Připomeňte, prosím, co tedy znamená plazma z toho hlediska fyzikálního?