Studio Leonardo

Nekvalitní lídr šíří neurčitý strach. Paralyzuje tím občany, kteří mu pak ochotně dají bianco šek na moc, tvrdí filozofka Koubová

Studio Leonardo

Nekvalitní lídr šíří neurčitý strach. Paralyzuje tím občany, kteří mu pak ochotně dají bianco šek na moc, tvrdí filozofka Koubová
Filosofka Alice Koubová a politoložka Petra Guasti na konferenci Facets of Resilience v rámci českého předsednictví Rady EU v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze (listopad 2022)

Plus

Posledních pár let se nejen Češi, ale celý svět potýká s několika krizemi, například uprchlickou, pandemickou, válečnou či energetickou. Jakou roli v krizích mohou sehrát politici, vysvětlují ve Studiu Leonardo politoložka Petra Guasti a filozofka Alice Koubová.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nejdříve to byly dva dlouhé roky covidové pandemie s přísnými opatřeními potom některým Čechům výrazně stouply životní výdaje kvůli krachu jejich dodavatelů energie. Pár měsíců na to Rusko napadlo Ukrajinu a vyhnalo z domovů miliony Ukrajinců. Statisíce z nich našli útočiště v Česku. Ceny energií šplhaly dál, tentokrát i vlivem evropských sankcí vůči Rusku a dalším faktorům. Přidala se inflace, vzrostl státní dluh a na pozadí toho všeho se otepluje atmosféra, okyselují oceány a tají ledovce. Posledních pár let se v životě průměrného Čecha, průměrného Evropana skutečně vrší jedna velká krize za druhou. Jak jim odolat, a dokonce je možná transformovat, přetvořit do nového nastavení, které pro nás nebude zhoubné. Také tím se zabývají moje dvě dnešní host, doc. filozofie a politologie. U poslechu vás vítá Daniela Vrbová.

  • A ve studiu vítám politoložku Petrušku a 100 z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Sociologického ústavu Akademie věd. Dobrý den. Dobrý den. A do Paříže zdravím filozof koalici Koubovou z Filosofického ústavu Akademie věd. Dobrý den i vám. Hezký den.

  • A také dodám, že jste obě členkami ústavu Sýrii, neboli Národního ústavu pro výzkum socioekonomických dopadů, nemocí a systémových rizik, který byl ustaven právě po covidové pandemii. Ujasněme si na začátek pojmy, o nichž budeme mluvit krize, odolnost, transformace, protože je jasné, že každý posluchač má tato slova spjatá s různými osobními zkušenostmi a podle toho chápe i jejich význam tak, jak je definuje. Té. Vy začneme Petrou. Kvas. Ty tak krize, nějaký stav vychýlení z nějakého stabilního bodů. Mohou ní samozřejmě procházet jednotlivci, komunity, společnosti, celé země, celá planeta. Transformace je proces hluboké proměny. Jako příklad můžeme uvést samozřejmě transformace, se kterou pravděpodobně všichni posluchači mají nebo hodně z nich má s osobní zkušenost, a to je přechod od plánované ekonomiky ke kapitalismu a přechod od komunismu k demokracii v 90. letech.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu