Za obzorem
Afriku zaplavuje z Evropy dovezený textil „mitumba“. Většina ale končí jako odpad na ulicích a skládkách, varuje nezisková organizace
Za obzorem
Plus
„Oblečení přivážejí slisované v obrovských balících,“ popisuje cestu vytříděného oblečení do Afriky Stanislava Tomková z neziskové organizace Na mysli. V rámci projektu Hra o klima se se svými kolegy zaměřila na Keňu. „Na některých k tomu určených místech balíky rozbalí, přetřídí. A lepší část z oblečení se dál prodává na místních trzích. Ale víc než 50 procent je vlastně nepoužitelných. Oblečení je v takovém stavu, že končí jako odpad v ulicích a na lokálních skládkách.“
Kateřina Havlíková
Přepis epizody
-
Každý týden dorazí do Ghany na 15 milionů kousků použitého oblečení z Asie, Spojených států, ale hlavně Evropy. Sběrným centrem textilu z druhé ruky je trh. Kameraman. To v hlavním městě Akkře. Tamní obchodníci z něj vybírají ještě použitelné kousky, se kterými dál obchodují. Už v roce 2020 ale americká nezisková organizace on fandí, odhadovala, že šest % toho textilu je vyloženě odpad. Od té doby kvalita dovezeného použitého oblečení klesla ještě níž a haldy textilu západoafrickou zemi doslova zavalili. Cáry hadrů. Ucpávají odtokové kanály ve městech, vyplavuje je moře na bílé písečné pláže. Evropský použitý textil ale není problémem jenom Ghany. Řešení zoufale potřebují i země východní Afriky, mezi nimi Keňa. Právě na trhu se v pořadu za obzorem zaměříme. U poslechu vás vítá Kateřina Havlíková. Za obzorem.
-
O tom problému víme, dočítáme se v médiích, vidíme strašidelný záběry z hor z pouště, kde jsou uloženy prostě miliony tun textilu a je to prostě obrovský ekologický problém.
-
To oblečení tam chodí v takových obrovských balících slisované.