Zaostřeno
Astronauti jsou pro vědce něco jako laboratorní myši. Pohled z vesmíru za to ale stojí, přiznává kosmonaut Vittori
Zaostřeno
Plus
Od prvního přistání na Měsíci až po vznik Mezinárodní vesmírné stanice ISS lidé posouvají hranice nemožného. Lidstvo teď chystá cestu na Mars – a vědci se snaží najít způsob, jak ochránit hlavně jejich zdraví. Vesmír totiž přináší velká rizika, například radioaktivní záření. Pomáhat se snaží i vědci na Technické univerzity v Liberci, kteří se v době covidu proslavili svými nanorouškami.
Bára Vránová
Přepis epizody
-
Od prvního přistání na Měsíci až po mezinárodní vesmírnou stanici. Lidé vždy posouvali hranice možného a někdy i zdánlivě nemožného. V době, kdy se pokoušíme dosáhnout až samotného Marsu, je ale důležitější než kdykoli předtím zajistit zdraví astronautů. Vesmír totiž přináší spoustu výzev a rizik. Velkým nebezpečím je například radioaktivní záření. Jak by právě díky němu mohli lékaři nacházet léky proti rakovině? A jak by nanovlákna vyvíjená v Liberci mohla přispět k ochraně astronautů? Nejen o tom bude dnešní díl pořadu Zaostřeno. Příjemný poslech přeje Bára Vránová.
-
Zaostřeno.
-
Představte si oblek, který by jednou mohl pomáhat lidem se svalovým postižením. Italský start-up a zpátky jo. Jeden takový poslal do vesmíru při lednové misi společnosti SpaceX. Tento i další průlom i v oblasti vesmírné medicíny představili zástupci italského kulturního institutu v Praze. Vědeckému pokroku pomáhá i astronaut Robertovi tory. Jako jeden z mála má zkušenosti s ruským i americkým vesmírným programem a na vlastní kůži zažil i poslední let raketoplánu Endeavour a její a Robertovi tady astronauta v té jít. Ani nás by se běženci, tři z pejsků AIDS při.