Zaostřeno

Etiopii chybí voda, Češi tak léta pomáhají v rozvoji infrastruktury

Zaostřeno

Etiopii chybí voda, Češi tak léta pomáhají v rozvoji infrastruktury
Cesty za vodou: Etiopie

Plus

Etiopie je nejlidnatější vnitrozemská země světa, má víc než 110 milionů lidí. Je i významnou mocenskou silou v regionu Afrického rohu. Zatímco federální vláda o rostoucí populaci, ekonomiku a přírodní zdroje země opírá mocenské ambice, větší část Etiopanů pořád pracuje v zemědělství a nemá přístup k vodě nebo ke zdravotní péči. S tím jak se mění klima, a dál v zemi přibývá lidí, řeší i otázky jak zajistit obživu pro sebe a své rodiny.
Zdeněk Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Etiopie je nejlidnatější vnitrozemskou zemí světa s víc než 110 miliony obyvateli. Je také významnou mocenskou silou v regionu afrického rohu. Zatímco tamní federální vláda o rostoucí populaci, ekonomiku a přírodní zdroje země opírá mocenské ambice. Větší část Etiopanů pořád pracuje v zemědělství a potýká se se základními problémy, jako je nedostatečný přístup k vodě a zdravotní péči a s tím, jak se mění klima a dál, v zemi přibývá lidí. Řeší i otázky, jak zajistit obživu pro sebe a své rodiny. S tím Etiopii pomáhají četné rozvojové projekty, na kterých se podílí i ČR. Na co hlavně se zaměřují a proč jsou vhodné i pro Česko? O tom bude dnešní zaostřeno, u jehož poslechu vás vítá Zdeněk Novák. Zaostřeno.

  • V regionu syny na jihu Etiopie pracuje v zemědělství víc než 80 % tamních obyvatel. Rostoucí počet zemědělců potřebuje víc půdy k obdělávání. Zabírají proto místa, kde dříve rostly lesy nebo se půda využívala jako pastviny. Často jde o místa na vyvýšených planinách, odkud voda stéká dolů do údolí. Jak se ale mění klima, prodlužují se období sucha a srážky v období dešťů jsou intenzivnější, tak pro zemědělství nevhodná nebo nevhodně obdělávaná půda rychleji podléhá erozi a mizí. Zastavit nebo alespoň zpomalit se to snaží projekt organizace vše pro půdu ve spolupráci s člověkem v tísni. Do jedné z lokalit tohoto projektu u města hanbaté v regionu. Syny jsme přijali s Dominikou Čermákovou ze společnosti vše pro půdu neboli o for Sojuz, která tam přijela zkontrolovat projekt na záchranu půdy, se kterým pomáhá terénní koordinátor mystiku pracující pro Člověka v tísni.

  • Hojer ND ho jen z autorů jde. Zatím jste lékař.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu