Názory a argumenty

Libor Dvořák: Gruzie přebírá ruský zákon proti nezávislým médiím

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Gruzie přebírá ruský zákon proti nezávislým médiím
Návrh zákona od chvíle, kdy jej Gruzínský sen v polovině dubna předložil parlamentu, opakovaně přivedl do ulic tisíce Gruzínců

Plus

Před dvěma týdny prošel prvním čtením v gruzínském parlamentu nový zákon o zahraničním vlivu. Kritici přirovnávají předlohu k obdobnému ruskému zákonu, který slouží Kremlu k umlčení opozice a nezávislých médií. Proti návrhu vládní strany Gruzínský sen se před sídlem parlamentu prakticky soustavě demonstruje.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zákon se na rozdíl od toho ruského z roku 2012 m je o průzračností zahraničního vlivu, ale jde v něm opravdu o totéž, oč v Rusku při označování nepohodlných osob a organizací cejchem zahraničního agenta. V Gruzii jsou zmíněným zákonem, který se už ocitl ve druhém čtení, ohroženy především nevládní organizace a nezávislá média s více než 20 % financovaná ze zahraničí, což je už při zběžném pohledu na tuto scénu zjevně likvidační. Zajímavé je, že provládní a vládní strany o protlačení tohoto zákona usilovali už loni, ale tehdy je mohutné pouliční protesty zarazily a návrh sporné právní normy byl stažen. Letos je ovšem situace evidentně jiná a hlavní vládní strana gruzínský sen v čele s oligarchou Bidzina Ivanišvili jim se zákon rozhodla prosadit za každou cenu. Šla dokonce tak daleko, že na hlavní tbiliské růst a Willyho třídě nechala postavit tribunu a uspořádala truc manifestaci, na níž v pondělí několik hodin řečnil i představitelé vládních stran. Ti jsou díky značné převaze v parlamentních lavicích odhodlání nejen zákon protlačit i třetím čtením, ale posléze přehlasovat i případné předem avizované veto jasně prozápadní prezidentky Salome Zurabišviliová. Gruzínské vládní strany sice hlásají, že jsou samozřejmě nakloněny evropskému směřování jejich země, ale pokud jde o zákon tak říkajíc ucpávající ústa, dál trvají na svém. Evropu však neobelstí a unijní komisař pro antikrizového řízení Jamese Lenárt už z tribuny europarlamentu vyslal jasný signál. Je zcela zřejmé, že tento návrh zákona je s evropskými normami a hodnotami naprosto neslučitelný. Pokud projde, ohrozí to další evropské směřování Gruzie. Zdánlivě poněkud zbytečné konstatování. Zvlášť když si ve stínu ukrajinské války uvědomíme, že Gruzie má s ruskými okupanty vlastní neblahou zkušenost, starou pouhých 16 let po ruské invazi. Země přišla o více než pětinu svého území a je s podivem, že si to pan Ivanišvili a jeho poskoci nepamatují. Anebo ještě hůř pamatují, ale nedbají a klidně od Ruska přebírají ty nejhorší metody vládnutí i za cenu, že jim Evropa třeba zůstane uzavřena.