Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Pravdou proti dezinformacím

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Pravdou proti dezinformacím
Šéf BIS Michal Koudelka a prezident Petr Pavel na setkání v sídle tajné služby

Plus

Tuzemské obyvatelstvo dlouhodobě balancuje mezi dvěma krajními postoji. Jeden říká, že Česko jako nepříliš významná středoevropská země, řečeno titulkem The Wall Street Journal „malý postsovětský satelit“, nemá mít v mezinárodní politice přehnané ambice. Druhý tvrdí, že právě poloha v srdci Evropy ho předurčuje ke stavění mostů mezi Západem a Východem.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tuzemské obyvatelstvo dlouhodobě balancuje mezi dvěma krajními postoji. Jeden říká, že Česko jako nepříliš významná středoevropská země řečeno titulkem jde Wall Street den malý post. Sovětský satelit nemá mít mezinárodní politice přehnané ambice. Druhý tvrdí, že právě poloha v srdci Evropy ho předurčuje ke stavění mostů mezi západem a východem. Odpověď na to, jakou úlohu může a má ČR hrát, dávají do určité míry současné aktivity jejich představitelů. Ukrajincům ve třetím roce trvání války dochází střelivo. Aniž bychom byli svědky velkohubých proklamací, chopilo se Česko zprostředkovatelské mise a spustilo iniciativu, která sklízí reálné plody i celosvětový obdiv. Jejím cílem je dodat Kyjevu stovky 1000 dělostřeleckých granátů. Podle aktuálního vyjádření ministra zahraničí Jana Lipavského pro Bloomberg to může být dokonce jeden a půl milionu kusů. Jde o mistrnou ukázku psychologické operace, jež se v případě úspěchu může zapsat do učebnic, uvedla ukrajinská agentura Unian. Ačkoliv o iniciativě premiér Petr Fiala informoval veřejnost až letos v únoru a mezinárodní pozornosti se jí dostalo po vystoupení prezidenta Petra Pavla na mnichovské bezpečnostní konferenci, běží už mnoho měsíců. Princip je překvapivě jednoduchý objednávkový list, píše Kyjev. Firmy dávají nabídky do systému a dárce rozhoduje, co se za jeho peníze koupí. Chytrý mechanismus, v němž mají zásadní postavení české zbrojařské firmy, které umějí jednat s mimoevropskými producenty i obchodníky, umožní saturovat ukrajinskou poptávku. Počátečními největšími donory byly Dánsko a Nizozemsko, nyní se do systému zapojilo 20 zemí. Jde o doklad akční diplomacie a organizačních schopností českých politiků, poradců i firem. Ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka po setkání s prezidentem Pavlem sdělil, že zažíváme nejhorší bezpečnostní situaci od konce druhé světové války. Kromě bojiště na Ukrajině Izrael čelí útoku teroristů z Hamasu. Hrozbou je Islámský stát, ilegální migrace a také dezinformace. BIS má za úkol identifikovat především ty, jež vypouštějí cizí mocnosti, aby destabilizovali demokratický režim. Výsledkem její práce je třeba zařazení dvou fyzických osob a společnosti Borisov i úrok na vnitrostátní sankční seznam, o němž ve středu rozhodla vláda. Jenže možná ještě jedovatější jsou nepravdy, které šíří čeští občané. Třeba proto, že nevěří pěti koalici, obecně politikům a seriózním médiím. Generál Koudelka řekl, že bojovat se s tím dá jedině pravdou a v dlouhodobém horizontu kvalitním vzděláním. Do této množiny lze zahrnout i schopnost nepodléhat defétizmu či naopak neodůvodněnému optimismu, umět vidět věci v souvislostech. Český stát nebude hrát na mezinárodním poli klíčovou roli, ale může si díky svým pevným postojům vysloužit úctu. Realizovaný plán na dodávky munice bránící se Ukrajině dokumentuje, jak toho lze docílit.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají