Archiv Plus
75 let Izraele, ale taky mnoho let československé nenávisti na přání Stalina
Archiv Plus
Plus
Dnes je Česko považováno za velkého přítele židovského státu. Vždy to tak ale nebylo, protože bezmála 43 let mělo socialistické Československo k Izraeli asi stejně „sympatií“, jako ke kapitalistickým Spojeným státům. Jeden rozdíl tady ale je: s USA jsme nikdy nepřerušili diplomatické styky. Období nepřátelských vztahů k Izraeli jsme našli i v našem rozhlasovém archivu.
Veronika Kindlová
Přepis epizody
-
Prezident Edvard Beneš v roce 1946 řekl považuji zřízení židovského státu v Palestině za jedině možné a spravedlivé řešení světové židovské otázky vůbec. Pro tu, kdykoliv se mi naskytne příležitost, budu pomáhat k jeho uskutečnění. A opravdu poválečné Československo mělo na vzniku Izraele svůj výrazný podíl od roku 1948 až do roku 1951 a půl navzdory embargu prodávalo zbraně, které pomohly odrazit snahy arabských sousedů Izrael zničit. Pak ale dodávky a s nimi i jakékoliv sympatie pro židovský stát na čtyři desetiletí skončili. Jak toto období odráželo vysílání Československého rozhlasu? Právě o tom bude dnešní archiv. Plus příjemný poslech přeje Veronika Kindlová.
-
Archiv plus.
-
Dodávky zbraní a výcvik izraelských vojáků v Československu se tak jako tehdy všechno odehrávaly se souhlasem Stalina. Ten počítal s tím, že mladý židovský stát se stane sovětským satelitem. Jenže místo toho se Izrael stal demokratickou zemí s orientací na západ a následně tedy nepřítelem Sovětů. U nás se tento obrat projevil v procesu s Rudolfem Slánským v roce 1952, ve kterém 11 ze 14 obžalovaných byli Židé, což je žaloba výslovně uváděla. Po skončení procesu to Klement Gottwald posluchačům vysvětlil.