Archiv Plus
Konec druhé světové války patřil před rokem 1989 k nejpřepisovanějším obdobím našich dějin
Archiv Plus
Plus
Je přelom dubna a května 1945. Němečtí oficíři si balí kufry, kolaboranti rovněž tak. Z východu přichází Rudá armáda, ze západu Američané. Protektorát Čechy a Morava má před sebou už jen několik dní. A Prahu čekají dramatické a pamětihodné dny květnového povstání.
Přemysl Hnilička
Přepis epizody
-
Němečtí oficíři si balí kufry. Kolaboranti. Rovněž tak z východu přichází Rudá armáda, ze západu Američané. Protektorát Čechy a Morava má před sebou už jen několik dní a v hlavním městě to vře. Jak pražské květnové povstání proti nacismu zobrazovala rozhlasová dramatická tvorba? Dozvíte se v pořadu, který připravil Přemysl Hnilička. Archiv.
-
Nejdříve se ale zastavíme v Brně. Tam totiž došlo k ukončení nadvlády německých nacistů už 25. dubna 945, kdy v brzkých ranních hodinách udeřila vojska druhého ukrajinského frontu maršála Malinovského. V brněnských reáliích se odehrává rozhlasová hra Věry Sládkové nedostateční dlouho lekci z roku 980. Jde o třetí závěrečný díl trilogie, která dala později vzniknout televiznímu seriálu vlak dětství a naděje. Ze samotného závěru hry si poslechneme scénu, v níž si Haag Chrysler Dorn v podání Josefa Karlíka balí kufry, aby unikl před postupující Rudou armádou. V roli Frei uslyšíme Libuši Vaněčkovou.
-
Jako že? A ano, to je vrcholně jste? Myslíte, že jsem slepá. A zůstat vašeho stolu a tam jsme přistáli popelnic. A přesně o čem? No v pozlacené postýlky.