Historie Plus

Trojitý Brežněv, dvojitý Chruščov. Kde se vzala záliba komunistů ve „francouzském“ polibku

Historie Plus

Trojitý Brežněv, dvojitý Chruščov. Kde se vzala záliba komunistů ve „francouzském“ polibku
Berlínská zeď

Plus

Komunisté už se nelíbají. Kdysi dávno to ale bylo běžné a uvítací ceremoniály mezi vysoko postavenými komunistickými pohlaváry se bez soudružského polibku neobešly. Mmnohdy to byl polibek téměř francouzského typu, přímo na ústa. Asi ten nejslavnější bratrský polibek, který je zvěčněný i na zbytcích Berlínské zdi, a u kterého se ošívá nejeden nestranný pozorovatel, je ten mezi sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem a jeho východoněmeckým soudruhem Erichem Honeckerem. (Repríza.)
Ľubomír Smatana

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Komunisté už se nelíbají. Kdysi dávno to ale bylo běžné a uvítací ceremoniály mezi vysoko postavenými komunistickými pohlaváry sebe soudružského polibku neobešli a mnohde to byl polibek téměř francouzského typu přímo na ústa, což dokládají četné fotografie. Asi nejslavnější soudružský polibek, který je zvěčněný i na zbytcích berlínské zdi a u kterého se ošívá nejeden nestranný pozorovatel, je ten mezi sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem a jeho východoněmeckým kolegou Richardem ho ne. Kreml. Proč se ale komunisté začali takto spektakulárně líbat, když to nedělali na veřejnosti běžně ani milenci? Odpověď hledá pořad, kterého vás vítá Lubomír Smatana. Historie Plus.

  • Hlavní nádraží v Praze sedm. Na perónech mezi kolejemi se lidé loučí. Vítají. Tady se lidé, líbají, milenci vášnivě, příbuzní přátelsky. Opatrně. Aby se tady ale líbily dva muže, tak to asi nebývá moc zvykem. Naopak dva muži se líbají před nádražím, a to dost usilovně.

  • A dost dlouho.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu