Hovory
Chodí za mnou děti pořezané, přemýšlejí i o sebevraždě, varuje školní psychoterapeutka Březinová
Hovory
Plus
O tom, že se psychický stav dětí po covidové pandemii velmi zhoršil, varují odborníci už dlouho. Přidává se i školní psychoterapeutka Jana Březinová. „Děti už za mnou nepřicházejí s běžnými problémy – s vrstevnickými spory, s tím, že si nevědí rady s písemkou, případně, že dostali pětku a doma na ně možná čeká nějaký trest. Jejich psychický stav se tak zhoršil, že přicházejí v opravdu vážném stavu,“ říká v pořadu Hovory.
Tatiana Čabáková
Přepis epizody
-
Já už nemůžu. Paní učitelko. Tak jsem byla kniha Jany Březinové, která visela v období COVIDu a inspirací byla její práce školský psychoterapeutky na základní škole v Mnichovicích. V knize přehledně mapuje nejčastější krizové situaci. Je v škole a dává pedagogem rady, jako se dají dobře zvládnout a ryje šití. A v hovorech se budeme spolu rozpráví o tom, co mě znají. Víc trápí dětí na základních školách z pohledu školský, psychoterapeutky a speciální pedagogiky. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.
-
Jana, vítají tě v hovorech. Děkuji za pozvání. Vy jste se na psychoterapeutka už sedm roků. Pracuje tě a jako školská psychoterapeutka září. Jistě nějakou situaci v škole, která vás zajímá, proč? K vašim dlouho ročním zkušenosti a má výrazně překvapila.
-
Myslím si, že je to postupně zhoršující se stav, psychický stav dětí, že už nepřichází pro mě s běžnými problémy jako třeba s vrstevnicemi, spory nebo nevím rady si s písemkou. Mám pětku, možná mě čeká nějaký trest doma, ale ten psychický stav se tak zhoršuje, že děti přichází opravdu ve vážném stavu. Přicházejí pořezaná s myšlenkami, že ukončí svůj život opravdu s dramatickými situacemi z rodiny, třeba že je málem rodiče vyhodili z domu a tak. Takže to mě opravdu jako za celou dobu mé praxe neustále překvapuje, jak se situace dramatizuje a horší.