Hovory

Náš způsob stolování vlastně pochází z Ruska 19. století, vysvětluje historička a etnografka

Hovory

Náš způsob stolování vlastně pochází z Ruska 19. století, vysvětluje historička a etnografka
Konfigurace barokního stolu  v jídelně na zámku Konopiště

Plus

„Ještě v polovině 19. století za kancléře Metternicha (celým jménem Klemens Wenzel von Metternich) se na panovnických stolech, a to včetně aristokracie, proslavil způsob servírování, kdy byly na stole všechny chody a potraviny krásně upravené,“ říká Libuše Ruizová. Je historičkou, etnografkou a také autorkou instalací v jídelnách tuzemských zámků.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Znám minimálně tři pohádkové knížky, ve kterých pečení holubi létají lidem přímo do pusy. V řekách teče víno, jsou tam jezera mléka a medu, hory sýra a na stromech rostou buchty a koláče. Touha lidí po sladkostech, delikatesách a také po mlsání, ta je pradávná. Ale tyto poměrně nepředstavitelné věci zase nejsou tak daleko od reality. Třeba za časů knížete meter nechá bylo poměrně běžné zdobit tabule jedlými stavbami z cukru anebo třeba marcipánovými hracími kartami. Není škoda, že si takový oběd teď většinou dáme narychlo někde v jídelně, restauraci anebo v horším případě plastovými židličkami ve fast foodu? Třeba i na to se zeptám ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes historička a etnografka Libuše Ruizová, jedna z autorek nové knihy. Zlatou a cukr na šlechtickém dvoře. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den. Nebylo to stolování v minulosti až zbytečná věda? Víte, neříkám, že by se mělo jíst halabala, ale přece jenom, nenechali nám tady ti naši předkové takové trochu trauma z toho, jakou vidličku vzít do ruky. Dřív, když jich před sebou máte na stole pět? Jestli to není až zbytečná starost s tím, co podnikat u toho stohování?

  • Určitě je to zbytečná starost. Není. Ono i to stolování se vyvíjelo od pradávných dob, kdy samozřejmě původně lidé jedli rukama na zemi, postupně se tedy vlastně dostali k tomu, že se stolovalo na stole a vlastně nositelem této kultury a kultury stolování byla šlechta. To platí u kultury vůbec, například nositelé hygieny, hygienických vymožeností, pravidel atd.. No a to stolování se postupně vyvíjelo už tedy od toho středověku, ale samozřejmě on vlastně můžeme se vrátit i ke starověku, kdy tedy vlastně v těch starověkých říší jich třeba předního východu nebo pak tedy Řecko, tam už vlastně jsou také počátky toho stolování, kultury stolování.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu