Hovory
V třídění jsme premianti. Velkou část směsného odpadu ale stále tvoří recyklovatelné materiály, říká antropolog Sosna
Hovory
Plus
Obvykle hodnotíme životní standard společnosti podle hrubého domácího produktu nebo indexu spotřebitelských cen. Co se ale můžeme dozvědět o Česku z tak zdánlivě okrajové věci, jako jsou odpadky končící na skládkách? Jaké zvyky prozrazuje náš domovní odpad? Hostem Hovorů je sociální antropolog Daniel Sosna z Etnologického ústavu Akademie věd.
Petr Vizina
Přepis epizody
-
Obvykle hodnotíme životní standard společnosti podle hrubého domácího produktu nebo indexu spotřebitelských cen. Co se ale můžeme dozvědět o Česku? S tak zdánlivě okrajové věci, jako jsou odpadky, končí na skládkách. Jaké zvyky a konzumace prozrazuje náš domovní odpad. Hostem hovoru je sociální antropolog Daniel Sosna z Etnologického ústavu Akademie věd. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.
-
To ne. Já jsem s. No zdravím do Plzně. Buďte zdráv. Dobrý den. Dobrý den. Já nezačnu v Česku, ale na Ukrajině. Několik dní starou zprávou. Mariupol se topí v tunách odpadků. Městu hrozí epidemiologická katastrofa, píše český tisk. Co vám běží hlavou, když vy jako odborník na toto téma tuto zprávu čtete?
-
První věc, která mě u toho napadá, je vlastně, jak důležitá je infrastruktura, která umožňuje nakládání s odpady. My si to v běžném životě vlastně příliš neuvědomujeme, protože nejčastěji naše úvahy odpadu končí tím, že zavřeme koš našeho odpadkového koše nebo nějakého kontejneru před domem. A tím to vlastně dost často končí. Nicméně tady existuje celá skupina lidí a nějakých technologií, které se o toto starají. No a ve chvíli, kdy je to nějakým způsobem narušeno, tak se stávají takové situaci, jakou kterou teďka vidíme v Mariupolu.