Jak to bylo doopravdy
Byli bychom příliš krutí, kdybychom Rudolfa II. označili za pouhého podivína, myslí si historička
Jak to bylo doopravdy
Plus
Když v roce 1951 natočil Martin Frič film Císařův pekař a Pekařův císař, dostal se Rudolf II. Habsburský do povědomí širšího publika. Popisuje tam jeho zálibu v umění, ezoterice a okultních vědách. Rudolfínská Praha je pak přímo pojem, kterým dodnes označujeme období, kdy bylo hlavní město centrem evropského dění. Byl ale Rudolf II. jen nějaký podivín, nebo se zasloužil o rozvoj celého císařství?
Ivana Chmel Denčevová
Účinkuje: historička Eva Doležalová
Hrají: Aleš Procházka, Hanuš Bor, Otakar Brousek ml., Kajetán Písařovic, Václav Vašák
Režie: Michal Bureš
Přepis epizody
-
Tím, že jsem mrtev a prokletí, jsem člověk posedlý ďáblem.
-
Řekl sám o sobě dle dobového svědectví český král Rudolf druhý a habsburský. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je, byl Rudolf druhý pouze Podivínem na českém trůnu. A ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Do jaké míry je tento Rudolfův výrok, který jsme slyšeli, věrohodným? Otázka pro hosta pořadu, historičku doktorku Evu Doležalovou.
-
Výrok je skoro jistě věrohodný, protože ho Rudolf druhý vyslovil před řadou svědků a dochoval se v písemné formě. Z té doby, kdy Rudolf druhý ještě žil, ovšem není nijak výjimečný. Takových různých citací výroku Rudolfa, které svědčí o jeho řekněme melancholické náladě nebo složité psychické konstelaci, se dochovala celá řada a Rudolf druhý tím své současníky spíše děsil.