Jak to bylo doopravdy

Naše okouzlení Ruskem bylo reálné. Nejhorší propadnutí této iluzi přišlo po roce 1945, míní historik

Jak to bylo doopravdy

Naše okouzlení Ruskem bylo reálné. Nejhorší propadnutí této iluzi přišlo po roce 1945, míní historik
Vítání Rudé armády v Jičíně v květnu 1945. Průjezd samohybného děla SU-76

Plus

Rusko, později Sovětský svaz, je bezpochyby významný hráč na geopolitickém poli. Také české země se v jednotlivých etapách historického vývoje právě se vztahem k Rusku potýkaly, někdy to byl obdiv – až bezmezný, jindy kritický či odsuzující pohled. Svou roli v tomto pohledu pak ve 20. století sehrála porážka nacistického Německa a oběti Rudé armády, stejně jako tragická srpnová okupace v roce 1968.
Ivana Chmel Denčevová

Hostem byl: historik Jiří Hanuš
Účinkují: Kamil Halbich, Daniel Bambas, Igor Bareš a Otakar Brousek ml.
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Láska k Rusku nás nesmí zaslepovat k nekritičnosti. A vytýkali se části naší buržoazie, že se na staré Rusko dívá romanticky ve smyslu nekritičnosti, lze stejnou výtku udělit levici, že ona nekriticky přijímá ruskou revoluci a bolševictví.

  • Napsal prezident Tomáš Garrigue Masaryk ve svém textu nazvaném poselství k 28. říjnu 919. Otázkou, tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je. Naše okouzlení Ruskem. Bylo reálné. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Co znamenala tato Masarykova slova? Otázka pro hosta pořadu, historik a prof. Jiřího Hanuše.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu