Laboratoř
Dopravu v buňkách zajišťují „chytré dálnice“. Jsou důležité i pro zdraví mozku
Laboratoř
Plus
Španělským vědcům se podařilo zjistit, jak se v lidských buňkách tvoří takzvané mikrotubuly. Po jejich povrchu se dopravují látky na delší vzdálenosti, a to je důležité zvláště pro činnost mozku.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Se v lidských buňkách tvoří dálnice. Proč jsou v evoluci důležité skákající geny a jak vypadají nově objevené viry horkých pramenů? To jsou témata, kterým věnujeme prostor a čas. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Pozvání do laboratoře přijali molekulární genetik a bio informatik Jan Pačes. Dobrý den. Dobrý den. Václav Veverka, strukturní biolog. Dobrý den. A Lenka Kočišová bude dnes naši spolu debata jako herečka stálého z našeho pořadu. Dobrý den. Španělským vědcům se poprvé podařilo zachytit, jak se tvoří řečeno v uvozovkách buněčné dálnice. Jde o tzv. mikro tu buly. Když se bodují, tak se zároveň rozhoduje o našem zdraví i nemoci. To se týká třeba i nádoru nebo nemocí nervové soustavy. A právě těmito cestami, řekněme drahami, kanály se dopravují látky na delší vzdálenost a to je důležité zvláště v mozku. Buňky se přirovnávají k pulzujícímu městu. Jak to v tom městě jezdí?